Serwis informacyjny
Postępy prac demontażowych w Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej
Data dodania: czwartek, 20 stycznia 2022, autor: nuclear.pl
Litewska Ignalińska Elektrowni Jądrowa przedstawiła informacje na temat postępów w demontażu dwóch, wyłączonych w 2004 i 2009 roku bloków RBMK-1500.
Jak poinformowały służby prasowe, w ubiegłym roku w elektrowni zdemontowano ponad 3400 ton sprzętu i 4200 ton odpadów. Prawie wszystkie odpady (około 7000 ton) zostało zakwalifikowanych jako nieradioaktywne i po przetworzeniu podlegają recyklingowi.
Przez cały okres likwidacji elektrowni zdemontowano łącznie około 71 000 ton sprzętu i odpadów. Do czasu zakończenia likwidacji elektrowni, która jest zaplanowana na 2038 rok pozostaje jeszcze około 104 500 ton wyposażenia.
W 2019 roku zdemontowano wszystkie urządzenia w hali turbin pierwszego bloku. W 2021 roku zakończono prace demontażowe w hali turbin drugiego bloku, gdzie zdemontowano 100% wyposażenia technologicznego. Większość zdemontowanych urządzeń, po przetestowaniu pod kątem zanieczyszczenia radionuklidami, jest sprzedawana na aukcjach jako złom.
- Tym samym Ignalińska Elektrownia Jądrowa przyczynia się do ochrony środowiska poprzez przekształcanie części odpadów uznanych jako nieradioaktywne w surowce wtórne, które wracają na rynek i przyczyniają się do rozwoju zrównoważonej działalności elektrowni - czytamy w komunikacie.
Reszta zdemontowanego sprzętu jest tymczasowo przechowywana na terenie przedsiębiorstwa, dopóki nie zostanie przetransportowana do stałego składowiska.
W dniu 22.10.2021 roku Ignalińska EJ otrzymała zezwolenie od Państwowego Inspektoratu Bezpieczeństwa Jądrowego (VATESI) na demontaż i dekontaminację konstrukcji hali turbin 1. bloku (fundamenty turbin, konstrukcje stropów, systemy odwodnień, wymienniki ciepła i konstrukcje turbin). Odpady te zostaną przeniesione do składowiska powierzchniowego dla krótkożyciowych odpadów niskoaktywnych.
Ignalińska Elektrownia Jądrowa została ostatecznie zamknięta 31 grudnia 2009 roku jako warunek przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej. Jej zamknięcie doprowadziło do gwałtownego skoku cen energii elektrycznej dla litewskiej ludności, a także podważyło konkurencyjność litewskiej gospodarki. Całkowity koszt prac związanych z likwidacją elektrowni ma wynieść 3,316 mld EUR.