Serwis informacyjny

Pożar na terenie ośrodka Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku

Data dodania: sobota, 9 maja 2020, autor: nuclear.pl

W dniu wczorajszym po godzinie 11:00, w wyniku prac remontowo-technicznych, doszło do pożaru w budynku Zakładu Produkcji Radioizotopów na terenie ośrodka Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Pożar został ugaszony.

Reaktor Maria, fot. NCBJ
Reaktor Maria, fot. NCBJ

Sytuacja radiacyjna jest na bieżąco monitorowana, nie doszło do uwolnień substancji promieniotwórczych z budynku. Nie ma zagrożenia dla ludzi i środowiska. NCBJ poinformował, że w wyniku pożaru nie ucierpiała żadna osoba.

Pożar nie objął swoim zasięgiem części budynku, w którym znajdują się izotopy oraz substancje promieniotwórcze. Na miejsce została wezwana Państwowa Straż Pożarna.

Po ugaszeniu pożaru dokonano pomiarów dozymetrycznych miejsca incydentu. Nie stwierdzono obecności skażeń promieniotwórczych. Automatyczny system monitoringu radiacyjnego NCBJ nie wykrył obecności uwolnień do środowiska.

Budynek Zakładu Produkcji Radioizotopów nie jest powiązany z budynkiem reaktora badawczego Maria ani żadnego innego obiektu jądrowego na terenie ośrodka w Świerku i nie zagrażał bezpieczeństwu tych obiektów.

Państwowa Agencja Atomistyki monitoruje sytuację radiacyjną na terenie Polski i jest w stałym kontakcie z dyżurnym awaryjnym Narodowego Centrum Badań Jądrowych.


Podziel się z innymi


Komentarze