Serwis informacyjny

Dostarczono paliwo jądrowe dla pierwszego bloku Białoruskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: czwartek, 7 maja 2020, autor: nuclear.pl

W dniu wczorajszym została dostarczona koleją na budowę Białoruskiej Elektrowni Jądrowej pierwsza partia nisko wzbogaconego uranowego paliwa jądrowego. Wyprodukowane przez Nowosybirskie Zakłady Koncentratów Chemicznych ПАО НЗХК (część koncernu paliwowego TVEL) zespoły paliwowe są obecnie przygotowywane do rozładunku i kontroli.

Fabryka paliwa jądrowego TVEL, fot. Rosatom
Fabryka paliwa jądrowego TVEL, fot. Rosatom

- Pierwsza dostawa świeżego paliwa jądrowego jest przełomowym wydarzeniem w budowie każdej elektrowni jądrowej i ma szczególne znaczenie dla Białorusi, ponieważ jest to pierwsze tego typu wydarzenie w kraju. Szczerze gratuluję naszym białoruskim kolegom tego wspólnego osiągnięcia. W rzeczywistości zaczyna się odliczanie do fizycznego startu - powiedział Vitaliy Polyanin, wiceprezes ASE i dyrektor projektu budowy Białoruskiej Elektrowni Jądrowej.

- Wraz z klientem (tj. operatorem Białoruskiej Elektrowni Jądrowej), białoruskim Ministerstwem Sytuacji Nadzwyczajnych i białoruskim organem dozoru jądrowego Gosatomnadzor wykonaliśmy ogromną pracę, aby zapewnić niezbędne warunki do dostarczania paliwa, wyposażając odpowiednie urządzenia, systemy i sprzęt, w tym instalacje awaryjne i zabezpieczenia bloku, uruchomione w celu zagwarantowania dostawy i bezpiecznego przechowywania świeżego paliwa jądrowego – wyjaśnił Polyanin.

Według oświadczenia dyrektora generalnego elektrowni Michaiła Filimonau, z października 2019 roku podczas naszej wizyty w elektrowni w ramach 24. Białoruskiego forum energetyczno-ekologicznego, dostawa paliwa na budowę miała mieć miejsce w grudniu 2019 roku a pod koniec stycznia 2020 roku planowany był jego załadunek do reaktora.

Opóźnienie tego istotnego kamienia milowego potwierdza naszą wcześniejszą tezę o opóźnieniu w przekazaniu bloku do komercyjnej eksploatacji. Po załadunku paliwa i pierwszym uruchomieniu reaktor co najmniej przez kilka miesięcy będzie się znajdował w fazie rozruchu. Kolejne kamienie milowe to synchronizacja bloku z krajową siecią energetyczną i przekazanie bloku do komercyjnej eksploatacji, które może nastąpić pod koniec roku.

Białoruska Elektrownia Jądrowa wyposażona w dwa bloki z reaktorami WWER-1200 model V-491 o łącznej mocy 2400 MW jest budowana zgodnie z rosyjskim projektem AES-2006 generacji III+, który jest w pełni zgodny z międzynarodowymi standardami i wytycznymi bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi powstaje 18 km od położonego w obwodzie grodzieńskim miasta Ostrowiec (biał. Astrawiec) i jednocześnie tylko około 50 km od litewskiej stolicy Wilna. Budowę pierwszego bloku rozpoczęto 8 listopada 2013, drugiego w dniu 27 kwietnia 2014 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze