Serwis informacyjny

W brazylijskiej EJ Angra trwa budowa suchych przechowalników wypalonego paliwa

Data dodania: środa, 8 kwietnia 2020, autor: nuclear.pl

W zeszłym tygodniu amerykańska firma Holtec International dostarczyła do elektrowni jądrowej Angra w Brazylii pierwsze pięć z 15 modułów do instalacji suchego przechowalnika wypalonego paliwa. Nowy magazyn, który ma zostać oddany do użytku pod koniec tego roku, stworzy przestrzeń do składowania wypalonego paliwa, w ilości niemalże równiej możliwości magazynowych basenów bloków 1 i 2, umożliwiając tym samym ich dalszą eksploatację.

Jeden z modułów suchego przechowalnika wypalonego paliwa, fot. Eletronuclear
Jeden z modułów suchego przechowalnika wypalonego paliwa, fot. Eletronuclear

W ramach podpisanej w 2017 roku umowy „pod klucz” Holtec dostarczy brazylijskiemu operatorowi elektrowni jądrowej Eletronuclear systemy HI-STORM FW do suchego składowania zużytego paliwa z bloków 1 i 2 EJ Angra. Blok 1 wyposażony jest w wodny ciśnieniowy reaktor PWR o mocy 609 MWe zaprojektowany przez Westinghouse, natomiast blok 2 to zaprojektowany przez firmę Siemens reaktor PWR o mocy 1275 MWe. Bloki posiadają różne architektury i podstawy licencyjne, co dodatkowo komplikuje projekt.

Holtec modyfikuje odpowiednie urządzenia do transportu i do ładowania pojemników z wypalonym paliwem do uniwersalnych kontenerów i przenoszenia tych kontenerów do suchego magazynu.

W ubiegłym tygodniu do EJ Angra zostało dostarczonych pierwsze pięć modułów nowego magazynu. Cylindry te na miejscu zostaną wypełnione betonem, który będzie stanowić osłonę radiologiczną przed promieniowaniem po wstawieniu do nich zużytych elementów paliwowych.

Prace budowlane prowadzone przez podwykonawcę Cardan Engenharia mają zostać zakończone w listopadzie. Do tego czasu prowadzone będzie betonowanie płyty, budowa magazynu, instalacja ogrodzenia ochronnego, oświetlenia zewnętrznego i wartowni. Zainstalowane zostaną również systemy monitorowania temperatury i promieniowania.

Całe wyposażenie nowego obiektu, w tym specjalne pojemniki oraz pozostałe 10 modułów magazynowych, ma przybyć do Angry do lipca.

W sierpniu Holtec przeszkoli personel eksploatacyjny jak i serwisowy elektrowni. W następnym miesiącu rozpocznie się rozruch urządzeń transportowych, który zostanie przeprowadzony bez użycia napromieniowanych elementów paliwowych. Transport zużytego paliwa z basenów wypalonego paliwa bloku 2 rozpocznie się w grudniu.

Baseny wypalonego paliwa bloków 1 i 2 miały osiągnąć pełną pojemność w przyszłym roku. W sumie zostanie usuniętych 288 elementów paliwowych z bloku 2 i 222 elementy z bloku 1, co zapewni miejsce w basenach na kolejne pięć lat eksploatacji dla każdej jednostki. Suchy przechowalnik może pomieścić do 72 modułów do 2045 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze