Serwis informacyjny

NCBJ: 16 milionów na badania kliniczne terapii tandemowej

Data dodania: środa, 1 kwietnia 2020, autor: nuclear.pl

Projekt koordynowany przez Ośrodek Radioizotopów POLATOM został zakwalifikowany do finansowania w ramach pierwszego konkursu Agencji Badań Medycznych na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych.

Pakowanie radiofarmaceutyków w szklane fiolki, fot. Dean Calma / IAEA (CC BY-SA 2.0)
Pakowanie radiofarmaceutyków w szklane fiolki, fot. Dean Calma / IAEA (CC BY-SA 2.0)

Projekt pt. „Zastosowanie terapii tandemowej LutaPol/ItraPol (177Lu/90Y-DOTATATE) jako skutecznego narzędzia w leczeniu nowotworów neuroendokrynnych” otrzyma ponad 16 mln zł wsparcia. Naukowcy z NCBJ zrealizują badania we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym, Centrum Onkologii - Instytutem Marii Skłodowskiej-Curie, Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie oraz Collegium Medicum UJ.

LutaPol oraz Itrapol to dwa radiofarmacutyki opracowane i produkowane w OR POLATOM, które w 2014 roku zostały nagrodzone tytułem „Polski Produkt Przyszłości Jednostki Naukowej”. Ich zastosowanie w terapii tandemowej, czyli łączącej jednoczesne działanie tych dwóch leków o różnej energii promieniowania i różnych zasięgach w tkankach, może pozwolić na leczenie nowotworów endokrynnych, które nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego.

Agencja Badań Medycznych ogłosiła pierwszy konkurs na realizacje projektów badawczo - naukowych dotyczących niekomercyjnych badań klinicznych pod koniec września ubiegłego roku. To dotychczas pierwsze tak duże wsparcie dla niekomercyjnych badań klinicznych w skali całej Europy Środkowo-Wschodniej, na jego cel zaplanowano 100 mln zł dofinansowania.

Do Agencji w terminie konkursowym wpłynęło 78 wniosków o łącznej wartości blisko 1,5 mld zł. Średnia wartość projektu wyniosła około 17 547 374 zł. Największą liczbę wniosków złożono w obszarze onkologii oraz kardiologii.

Do oceny merytorycznej zostało skierowanych 77 wniosków z obszarów: pediatrii, neonatologii, neurologii, hematologii, radioterapii, onkologii oraz kardiologii. Całkowita wartość budżetów projektów skierowanych do oceny merytorycznej wynosiła 1 293 791 816,28 zł.

Warto podkreślić, że NCBJ był jedynym wnioskodawcą wyróżnionym w konkursie ABM, który nie jest uniwersytetem medycznym lub szpitalem.


Podziel się z innymi


Komentarze