Serwis informacyjny

Vattenfall uczestniczy w studium wykonalności reaktorów SMR prowadzonych w Estonii

Data dodania: piątek, 20 marca 2020, autor: nuclear.pl

Jak poinformował Vattenfall, firma przystąpiła wraz z Fortum i innymi szwedzkimi podmiotami do studium wykonalności warunków budowy reaktora SMR w Estonii prowadzonego przez estońskiego dewelopera firmę Fermi Energia. Nowa technologia może pomóc zmniejszyć zależność Estonii od paliw kopalnych a Vattenfallowi dać nową wiedzę na jej temat.

Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale
Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale

Prowadzone obecnie studium wykonalności pozwoli między innymi zbadać, jak daleko posunął się rozwój technologii SMR, warunków kosztowych, licencjonowania i jaka może być przyszłość takiego reaktora w Estonii.

Obecnie Estonia ma najwyższą emisję CO2 w UE na wyprodukowaną jednostkę energii elektrycznej, podczas gdy Szwecja ma jedną z najniższych emisji CO2 na świecie. Generacja energii elektrycznej w Estonii opiera się głównie o spalanie łupków bitumicznych, podczas gdy w Szwecji wytwarzanie energii elektrycznej jest w zasadzie wolne od paliw kopalnych dzięki wykorzystaniu potencjału energii wodnej, jądrowej i wiatrowej.

Zainteresowanie małymi reaktorami wzrosło istotnie w ostatnich latach. Pytanie jednak brzmi, jak zaawansowana jest ta technologia i czy jest już gotowa do uzyskania odpowiednich licencji. Każdy, kto bierze udział w studium wykonalności, wnosi swój wkład i swoją wiedzę, a w zamian dostaje więcej wiedzy na temat tego, jak technologia SMR może działać w praktyce.

- W ten sposób możemy zrozumieć, jak daleko zaszedł rozwój technologii SMR. Estońska produkcja energii elektrycznej opiera się w dużej mierze na łupkach bitumicznych, które są surowcem o największej emisji dwutlenku węgla. Restrukturyzacja produkcji energii elektrycznej w Estonii byłaby ważnym czynnikiem klimatycznym dla całej UE - powiedział Torbjörn Wahlborg, wiceprezes Vattenfall Generation.

Mats Ladeborn, szef działu rozwoju floty w dziale energetyki jądrowej Vattenfall, powiedział, że współpraca z Fermi Energia polega na zdobyciu większej wiedzy w jednym z wielu obszarów zainteresowania Vattenfall.

- Bez paliw kopalnych - to słowo kluczowe dla wszystkiego, co robimy. Energia jądrowa ma bardzo niską emisję CO2 i może pomóc w ograniczeniu zużycia paliw kopalnych w UE - powiedział Ladeborn. - Rozwój małych reaktorów jądrowych wygląda obiecująco, a dla nas interesujące jest śledzenie rozwoju technologicznego we wszystkich rodzajach energii, którą wykorzystujemy do produkcji energii elektrycznej - dodał.

Vattenfall, państwowy szwedzki koncern energetyczny, jest czwartym pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Europie i największym producentem ciepła. Firma prowadzi działalność w Danii, Finlandii, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii. Vattenfall zamierza zostać liderem w kwestii klimatu i dąży do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o połowę do 2030 roku w porównaniu do poziomu bazowego z 1990 roku - jednocześnie utrzymując lub nawet zwiększając obecną produkcję energii.

Fermi Energia została utworzona, przez zespół wysokiego szczebla menadżerów o szerokim doświadczeniu w wytwarzaniu i dystrybucji energii w regionie, w celu wdrożenia w Estonii technologii jądrowej czwartej generacji. Firma wybrała cztery innowacyjne projekty SMR, które zostaną uwzględnione w studium wykonalności: SSR-W300 firmy Moltex Energy, IMSR-400 firmy Terrestrial Energy, BWRX-300 firmy GE Hitachi i NuScale firmy NuScale Power.


Podziel się z innymi


Komentarze