Serwis informacyjny

Rozpoczęto inspekcję Białoruskiej EJ przed załadunkiem paliwa jądrowego

Data dodania: piątek, 21 lutego 2020, autor: nuclear.pl

Departament Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego Białoruskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (Gosatomnadzor) rozpoczął 30-dniową inspekcję budowanej w Ostrowcu na Białorusi elektrowni jądrowej, w celu oceny jej gotowości do załadunku paliwa jądrowego.

Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. Portal nuclear.pl

Organ nadzoru jądrowego Białorusi sprawdzi również zgodność systemów zarządzania operatora Białoruskiej Elektrowni Jądrowej z normami prawnymi, w tym dotyczącymi bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego.

Według oświadczenia dyrektora generalnego elektrowni Michaiła Filimonau z października 2019 roku, załadunek paliwa do reaktora był planowany na koniec stycznia 2020 roku.

Opóźnienie tego kamienia milowego potwierdza nasze wcześniejsze przypuszczenia, iż przekazanie bloku 1 do komercyjnej eksploatacji może nastąpić dopiero pod koniec tego roku, a bloku 2 w przyszłym roku.

Białoruska Elektrownia Jądrowa wyposażona w dwa bloki z reaktorami WWER-1200 model V-491 o łącznej mocy 2400 MW jest budowana zgodnie z rosyjskim projektem AES-2006 generacji III+, który jest w pełni zgodny z międzynarodowymi standardami i wytycznymi bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi powstaje 18 km od położonego w obwodzie grodzieńskim miasta Ostrowiec (biał. Astrawiec) i jednocześnie tylko około 50 km od litewskiej stolicy Wilna. Budowę pierwszego bloku rozpoczęto 8 listopada 2013, drugiego w dniu 27 kwietnia 2014 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze