Serwis informacyjny

Spotkanie Prezesa PAA z szefem francuskiego dozoru jądrowego ASN

Data dodania: środa, 5 lutego 2020, autor: paa.gov.pl

Dr Łukasz Młynarkiewicz, p.o. Prezesa PAA, spotkał się z Bernardem Doroszczukiem, Przewodniczącym Komisji francuskiego Urzędu Bezpieczeństwa Jądrowego ASN (fr. Authorité du Sûreté Nucléaire). Spotkanie w siedzibie PAA odbyło się 3 lutego 2020 roku w związku z oficjalną wizytą Prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce.

Spotkanie Prezesa PAA z szefem francuskiego dozoru jądrowego ASN, fot. PAA
Spotkanie Prezesa PAA z szefem francuskiego dozoru jądrowego ASN, fot. PAA

W trakcie spotkania dyskutowano o kontynuacji współpracy dozorowej między PAA a ASN. Rozmawiano o obszarach tematycznych, w których PAA i ASN mogłyby współpracować w najbliższych latach.

Tematem rozmów było również spotkanie bilateralne PAA i ASN, które odbędzie się w Polsce w tym roku. Spotkanie umożliwi polskim specjalistom zapoznanie się z najnowszymi doświadczeniami ASN w zakresie wydawania zezwoleń oraz nadzoru nad budową i eksploatacją obiektów jądrowych. Obie instytucje wymienią też doświadczenia w zakresie współpracy między dozorem jądrowym a organizacjami wsparcia technicznego.

Spotkanie poświęcone było również perspektywom współpracy z ASN w zakresie zdobywania przez specjalistów z PAA doświadczenia w sprawowaniu nadzoru nad obiektami energetyki jądrowej i składowiskami odpadów promieniotwórczych.

Francja ma największy na świecie udział energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej. Obecnie w eksploatacji jest 58 reaktorów energetycznych oraz szereg innych instalacji jądrowych. PAA współpracuje z francuskim dozorem jądrowym ASN na podstawie umowy dwustronnej podpisanej w 2012 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze