Serwis informacyjny

Rozpoczął się proces licencjonowania małego reaktora modułowego BWRX-300

Data dodania: piątek, 31 stycznia 2020, autor: nuclear.pl

Firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ogłosiła wczoraj, że oficjalnie rozpoczęła proces licencjonowania w NRC swojego małego reaktora modułowego BWRX-300.

Model reaktora BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model reaktora BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

W dniu 30 grudnia 2019 roku firma złożyła amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC - U.S. Nuclear Regulatory Commission) pierwszy raport dotyczący przeglądu certyfikacyjnego (LTR - licensing topical report) reaktora BWRX-300. GEH oczekuje, że raporty LTR będą służyć jako podstawa do opracowania wstępnego raportu z analizy bezpieczeństwa, który potencjalnie może zostać przekazany do NRC przez klienta z branży energetycznej.

- Rozpoczęcie procesu licencjonowania w USA jest znaczącym kamieniem milowym w komercjalizacji BWRX-300 - powiedział Jon Ball, wiceprezes wykonawczy Nuclear Products w GEH. - Pierwszy raport przeglądu certyfikacyjnego został przekazany do NRC pod koniec 2019 roku w ramach agresywnego harmonogramu, który sami sobie wyznaczyliśmy. Wraz ze wzrostem globalnego zapotrzebowania na bezemisyjną energię obserwujemy znaczne zainteresowanie przełomową technologią reaktorów SMR i jesteśmy podekscytowani kontynuowaniem prac nad licencjonowaniem w USA - dodał.

BWRX-300 to chłodzony wodą, o naturalnym obiegu reaktor SMR o mocy 300 MWe z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, który wykorzystuje podstawy projektowania i licencjonowania ESBWR który posiada już certyfikat amerykańskiej NRC. Dzięki uproszczeniu projektu GEH zakłada, że BWRX-300 będzie wymagał do 60 procent mniejszych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi konstrukcjami SMR chłodzonymi wodą lub istniejącymi projektami dużych reaktorów jądrowych.

Korzystając z certyfikatu reaktora ESBWR, wykorzystując licencjonowane i sprawdzone paliwo jądrowe, włączając sprawdzone komponenty i łańcuch dostaw oraz wdrażając innowacje upraszczające, GEH uważa, że BWRX-300 może stać się konkurencyjny pod względem kosztów wytwarzania energii w porównaniu z blokami gazowo parowymi CCGT i źródłami odnawialnymi.

Jako dziesiąta ewolucja od pierwszego projektu reaktora wrzącego (BWR) firmy GE, BWRX-300 reprezentuje najprostszy, ale najbardziej innowacyjny projekt BWR od czasu, gdy GE rozpoczęła komercjalizację reaktorów jądrowych w 1955 roku.

GE Hitachi Nuclear Energy, z siedzibą w amerykańskim Wilmington, jest wiodącym na świecie dostawcą reaktorów i zaawansowanych usług jądrowych. Założony w 2007 roku GEH jest globalnym sojuszem nuklearnym utworzonym przez GE i Hitachi, który realizuje jedną strategiczną wizję stworzenia szerokiego portfolio rozwiązań, rozszerzając swoje możliwości w zakresie nowych reaktorów i możliwości serwisowych.


Podziel się z innymi


Komentarze