Serwis informacyjny

Rafael Grossi nowym Dyrektorem Generalnym MAEA

Data dodania: poniedziałek, 2 grudnia 2019, autor: nuclear.pl

Konferencja Generalna Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zatwierdziła przez aklamację wybór Rafaela Grossiego na stanowisko Dyrektora Generalnego Agencji. Grossi został wskazany na to stanowisko przez Radę Gubernatorów 28 października 2019 roku. Nowy Dyrektor Generalny obejmie urząd 3 grudnia.

Rafael Grossi, fot. Wikipedia (CC BY 2.0)
Rafael Grossi, fot. Wikipedia (CC BY 2.0)

Pochodzący z Argentyny Grossi będzie szóstym w historii szefem IAEA. Jego poprzednikiem na tym stanowisku był Japończyk Yukiya Amano, który zmarł 18 lipca 2019 roku.

Rafael Mariano Grossi jest argentyńskim dyplomatą z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym w dziedzinie nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Od 2013 roku był Ambasadorem Argentyny w Austrii i Stałym Przedstawicielem Argentyny przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej to organizacja pracująca na rzecz bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Została założona w 1957 roku Jest specjalistyczną agencją ONZ działającą na rzecz współpracy państw członkowskich w wykorzystywaniu technologii jądrowych w energetyce, nauce, przemyśle czy medycynie.

Agencja wyznacza także standardy bezpieczeństwa dla energetyki jądrowej i ochrony ludzi i środowiska przed skutkami działania promieniowania jonizującego oraz prowadzi kontrole zobowiązań państw członkowskich w zakresie nieproliferacji.


Podziel się z innymi


Komentarze