Serwis informacyjny

GE Hitachi Nuclear Energy podpisało z Synthos umowę o współpracy w zakresie wdrożenia reaktorów SMR w Polsce

Data dodania: poniedziałek, 21 października 2019, autor: nuclear.pl

GE Hitachi Nuclear Energy ogłosiło dziś w przesłanym komunikacie, iż w dniu 8 października 2019 roku podpisało umowę i będzie współpracować z polską prywatną firmą chemiczną Synthos w zakresie potencjalnych zastosowań i wdrożenia w Polsce małego modułowego reaktora BWRX-300.

Model reaktora BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model reaktora BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

Synthos, polski producent kauczuku syntetycznego i jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, jest zainteresowany pozyskiwaniem niedrogiej, wolnej od emisji dwutlenku węgla energii elektrycznej z niezawodnego, dedykowanego źródła. W podpisanym przez GEH i Synthos porozumieniu firmy zgodziły się zbadać potencjał budowy małego reaktora modułowego BWRX-300 firmy GEH w Polsce.

- BWRX-300 to przełomowy projekt w branży, w której koszty stały się znaczącą barierą - powiedział Jon Ball, wiceprezes wykonawczy ds. projektów elektrowni jądrowych w GEH. - Dzięki naszemu podejściu do optymalizacji kosztów BWRX-300 został zaprojektowany, tak aby był konkurencyjny pod względem kosztów w stosunku do źródeł gazowych, odnawialnych i innych form wytwarzania energii. Wyrażamy uznanie dla Synthos za zainteresowanie technologią małych reaktorów modułowych i poparcie dla opcji czystej energii dla Polski - dodał Ball.

- Małe reaktory modułowe mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiąganiu niezbędnej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji - powiedział Michał Sołowow, właściciel Synthos - Wykorzystanie małych reaktorów modułowych do generowania czystej energii zwiększy nasze szanse na odejście od węgla i pozytywnie wpłynie na nasz przemysł i naród - tłumaczył przedsiębiorca.

BWRX-300, chłodzony wodą o naturalnym obiegu reaktor SMR o mocy 300 MWe wyposażony w pasywne systemy bezpieczeństwa, wykorzystuje podstawy projektowania i licencjonowania reaktora ESBWR który posiada już certyfikat amerykańskiej NRC. Dzięki uproszczeniu projektu GEH zakłada, że BWRX-300 będzie wymagał do 60 procent mniejszych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi konstrukcjami SMR chłodzonymi wodą lub istniejącymi projektami dużych reaktorów jądrowych.

Korzystając z certyfikatu reaktora ESBWR, wykorzystując licencjonowane i sprawdzone paliwo jądrowe, włączając sprawdzone komponenty i łańcuch dostaw oraz wdrażając innowacje upraszczające, GEH uważa, że BWRX-300 może stać się konkurencyjny pod względem kosztów wytwarzania energii w porównaniu z blokami gazowo parowymi CCGT i źródłami odnawialnymi.

Jako dziesiąta ewolucja od pierwszego projektu reaktora wrzącego (BWR) firmy GE, BWRX-300 reprezentuje najprostszy, ale najbardziej innowacyjny projekt BWR od czasu, gdy GE rozpoczęła komercjalizację reaktorów jądrowych w 1955 roku.

GE Hitachi Nuclear Energy, z siedzibą w amerykańskim Wilmington, jest wiodącym na świecie dostawcą reaktorów i zaawansowanych usług jądrowych. Założony w 2007 roku GEH jest globalnym sojuszem nuklearnym utworzonym przez GE i Hitachi, który realizuje jedną strategiczną wizję stworzenia szerokiego portfolio rozwiązań, rozszerzając swoje możliwości w zakresie nowych reaktorów i możliwości serwisowych.

Synthos S.A. to polskie przedsiębiorstwo branży chemicznej z siedzibą w Oświęcimiu. Jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków syntetycznych oraz największym europejskim producentem polistyrenu do spieniania. Zajmuje również pierwsze miejsce wśród producentów i sprzedawców płyt XPS w Europie Centralnej. Głównym udziałowcem spółki jest Michał Sołowow, polski biznesmen, inwestor i były kierowca rajdowy.


Podziel się z innymi


Komentarze