Serwis informacyjny

Blok 6 EJ Kozłoduj z pozwoleniem na przedłużoną eksploatację na kolejne 10 lat

Data dodania: czwartek, 3 października 2019, autor: nuclear.pl

Bułgarska Agencja Dozoru Jądrowego (NRA) udzieliła 10-letniego przedłużenia koncesji na pracę bloku 6 w elektrowni jądrowej Kozłoduj. Blok wyposażony w rosyjski reaktor WWER-1000 w północnej Bułgarii rozpoczął działalność w 1991 roku i może obecnie wytwarzać energię elektryczną do października 2029 roku.

Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP
Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP

Przewodniczący NRA, Lachezar Kostov, przekazał licencję dyrektorowi wykonawczemu elektrowni jądrowej w Kozłoduju Nasko Mihovowi, w obecności wicepremiera odpowiedzialnego za politykę gospodarczą i demograficzną Marianę Nikołową, ministra energii Temenuzhka Petkova, szefa Bułgarskiego Holdingu Energetycznego Jacqueline Cohen, a także innych urzędników rządowych i przedstawicieli rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom.

- Dzisiaj jest dobry dzień dla Bułgarii i bułgarskiej gospodarki, ponieważ rola elektrowni jądrowej Kozłoduj w systemie energetycznym kraju i rozwój gospodarczy jest niezwykle ważna - powiedziała minister Petkova.

Bliźniacze bloki 5 i 6 EJ Kozłoduj wytwarzają ponad 34% energii elektrycznej w kraju, „gwarantując czystą energię w przystępnych cenach” oraz „działają zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i ochrony, porównywalnymi z najbezpieczniejszymi elektrowniami jądrowymi na świecie” dodała Petkova.

Elektrownia w Kozłoduju posiadała sześć bloków wyposażonych w reaktory wodno-ciśnieniowe. Blok 5, który ma również moc 1000 MWe, został podłączony do sieci w 1987 roku, a w 2017 roku przedłużono jego koncesję eksploatacyjną do 2027 roku. Pierwsze cztery jednostki WWER-440 o mocy 440 MWe każdy zostały zamknięte w latach 2002–2006 jako jeden z warunków przystąpienia Bułgarii do Unii Europejskiej.

Minister Petkova powiedziała, że przedłużenie koncesji dla bloku 6 było jednym z głównych priorytetów rządu w sektorze energetycznym, mającym na celu wypełnienie ważnej część „umowy społecznej” w celu zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Powiedziała, że przedłużenie eksploatacji dwóch bloków ma „ogromne znaczenie” dla utrzymania zdolności i rozwoju energetyki jądrowej w kraju, przy ścisłym przestrzeganiu międzynarodowych norm środowiskowych.

W ciągu 28 lat od uruchomienia blok 6 wyprodukował prawie 175 TWh energii elektrycznej i uniknął emisji prawie 208 milionów ton CO2, dodała minister.


Podziel się z innymi


Komentarze