Serwis informacyjny

Niewielkie uwolnienie radioaktywnego selenu w Belgii. Brak wpływu na zdrowie ludzi oraz środowisko naturalne

Data dodania: wtorek, 27 sierpnia 2019, autor: nuclear.pl

Belgijskie Centrum Badań Jądrowych podało, że w poniedziałek, 19 sierpnia br. między godziną 13:36 a 13:51 nastąpiło niewielkie uwolnienie radioaktywnego Selenu-75 o aktywności 0,26 GBq, nie mające wpływu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne.

Symbol promieniowania
Symbol promieniowania

Maksymalna dawka po uwolnieniu podczas zdarzenia wynosi 0,9 nSv (nanosiwerta), co odpowiada 1/1000000 rocznego narażenia od źródeł naturalnych. Selen-75 jest radioizotopem stosowanym w zastosowaniach przemysłowych.

Belgijskie Centrum Badań Jądrowych (SCK • CEN) zaprzestało działalności z Selenem-75 do odwołania.

Po dokładnych analizach zdarzenie to zostało sklasyfikowane jako incydent na poziomie 0 w skali INES.

Międzynarodowa skala zdarzeń jądrowych INES (ang. the International Nuclear Event Scale), to skala wprowadzona w 1990 roku przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Jej celem jest ujednolicenie kwalifikowania sytuacji awaryjnych w różnych krajach, we wszystkich obiektach, w których znajdują się instalacje jądrowe. Wszystkie zdarzenia kwalifikowane są do jednego z 7 poziomów: najniższy nr 1 jest zakłóceniem (anomalią), najpoważniejsze, najcięższe, takie jak w Czarnobylu otrzymuje miano wielkiej awarii - poziom nr 7.

Jako 0 w skali INES oznaczane są odstępstwa, które nie wykraczają poza ograniczenia i dopuszczalne parametry eksploatacyjne i są prawidłowo zarządzane zgodnie z odpowiednimi procedurami. Przykładowo obejmują: pojedynczą losową usterkę w systemach redundacyjnych, wykrytą podczas okresowej kontroli lub testu; planowane, normalnie przebiegające wyłączenie reaktora; zbędne i nie powodujące znaczących konsekwencji uruchomienie układów bezpieczeństwa; wycieki w granicach limitów eksploatacyjnych, niewielkie rozprzestrzenianie skażeń w granicach obszarów kontrolowanych nie mające większego znaczenia dla kultury bezpieczeństwa.

Incydent w Belgii nie ma wpływu na sytuację radiacyjną w Polsce.


Podziel się z innymi


Komentarze