Serwis informacyjny

Pierwszy duży sprzęt dotarł na plac budowy elektrowni jądrowej Akkuyu w Turcji

Data dodania: wtorek, 30 lipca 2019, autor: nuclear.pl

Pierwsze elementy wyposażenia dla bloku energetycznego nr 1 dotarły na plac budowy elektrowni jądrowej Akkuyu w Turcji. Jednym z nich jest „łapacz rdzenia” - urządzenie, w kształcie stożka o wadze 150 ton, wykonane ze stali odpornej na wysokie temperatury, który w razie poważnej awarii zatrzymuje stopioną masę, zwaną korium, wewnątrz obudowy bezpieczeństwa. Sprzęt ten zostanie zainstalowany pod korpusem reaktora jądrowego.

Array
Array

- Widzieliśmy ważny sprzęt dostarczony na budowę, element systemów bezpieczeństwa - ”łapacz rdzenia”. Urządzenie do wychwycenia korium zaprojektowane dla elektrowni jądrowych trzeciej generacji, w tym elektrowni jądrowej Akkuyu, pozwala na wyższy poziom bezpieczeństwa jądrowego. Proces instalacji tego sprzętu zostanie zakończony do końca tego roku - powiedział Fatih Donmez, Minister Energii i Zasobów Naturalnych Turcji, który niedawno odbył robocze spotkanie z dyrektorem generalnym Rosatomu Alexei Likhachev na budowie elektrowni jądrowej Akkuyu.

- To symboliczne, że pierwszy duży sprzęt przybywający na budowę jest elementem systemów bezpieczeństwa. Niezawodność i bezpieczeństwo pracy elektrowni jądrowej jest ważna na długo przed rozpoczęciem eksploatacji. Zgodność z zasadami bezpieczeństwa jądrowego od pierwszego dnia projektu i bieżące monitorowanie wykonywanych prac stanowią integralną część procesu budowlanego. To fundamentalne podejście obowiązuje przez cały okres realizacji projektu, który wynosi 60 lat, a być może nawet dłużej - powiedziała Anastasia Zoteeva, dyrektor generalny Akkuyu Nuklear JSC.

- Projekt Akkuyu opiera się na doświadczeniach w budowie i eksploatacji istniejących bloków o podobnym projekcie w Rosji. Zapewnia połączenie aktywnych i pasywnych systemów zapewniających bezpieczeństwo elektrowni jądrowych w każdych warunkach zewnętrznych - dodała Zoteeva.

Elektrownia jądrowa Akkuyu, budowana według rosyjskiego projektu AES-2006, wyposażona w reaktory AES-WWER-1200 model V-509, będzie pierwszą elektrownią jądrową w Turcji. W lokalizacji 140 km od Mersin na wybrzeżu Morza Śródziemnego planuję się budowę 4 bloków.

Budowa bloku energetycznego nr 1 odbywa się zgodnie z planem i obecnie trwają przygotowania do instalacji „łapacza rdzenia”. Wszystkie etapy budowy są dokładnie monitorowane przez niezależne organizacje kontrolne i krajowy organ regulacyjny - Nuclear Regulatory Agency (NDK).


Podziel się z innymi


Komentarze