Serwis informacyjny

Naimski potwierdza plan budowy energetyki jądrowej

Data dodania: wtorek, 9 lipca 2019, autor: nuclear.pl

W dzisiejszych "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, potwierdził iż rząd planuje w perspektywie 2040 budowę w Polsce przynajmniej 6 bloków jądrowych.

Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1
Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1

- W projekcie strategii energetycznej przygotowanym przez Ministerstwo Energii zapisano konieczność stworzenia sektora energetyki jądrowej - powiedział w Polskim Radio minister Piotr Naimski.

Na konwencji programowej PIS w Katowicach minister Naimski przedstawił program budowy energetyki jądrowej w Polsce, według którego do 2040 roku mamy wybudować 6 reaktorów jądrowych, które zapewnią 20 proc. konsumowanej energii.

- Jeśli chcemy wypełnić standardy dotyczące emisji dwutlenku węgla w skali kraju, musimy emisję węgla zrównoważyć produkcją nieemisyjną - zaznaczył w "Sygnałach dnia" Naimski.

Energetyka jądrowa jest niskoemisyjnym źródłem energii a także najbardziej stabilnym źródłem, niezależnym od warunków atmosferycznych. Z opublikowanego w 2014 roku raportu IPCC wynika iż, średnia emisja uwzględniająca cały cykl paliwowy dla energetyki jądrowej wynosi 12 g/kWh, przy 11 g/kWh dla energetyki wiatrowej i 45 g/kWh dla energetyki słonecznej.

- Popularny w ostatnim czasie problem zmian klimatycznych i publikowane w związku z nim raporty różnych międzynarodowych organizacji, w tym Międzynarodowej Agencji Energetycznej i wymieniony wyżej raport IPCC wyraźnie wskazują na konieczność rozwoju energetyki jądrowej dzięki której w szybki i stosunkowo tani sposób możliwe będzie powstrzymanie zmian klimatycznych - podkreśla Paweł Żbikowski, Redaktor naczelny Portalu nuclear.pl.

Należy przy tym pamiętać również o tym, że zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wzrastać w nadchodzących latach. Widać to doskonale w Polsce, gdzie latem odnotowywane są coraz to nowe rekordy zapotrzebowania na energię elektryczną.

Dążenie do ograniczenia wzrostu temperatury do poziomu poniżej 1,5 st. C, które zostało przyjęte w grudniu 2015 roku podczas konferencji COP21 wymaga znacznego zwiększenia skali wszystkich czystych technologii niskoemisyjnych w tym energii jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze