Serwis informacyjny

Drugi EPR w chińskiej elektrowni jądrowej Taishan podłączony do sieci

Data dodania: poniedziałek, 1 lipca 2019, autor: nuclear.pl

Blok 2 elektrowni jądrowej Taishan w chińskiej prowincji Guangdong został podłączony do sieci elektroenergetycznej, stając się drugim reaktorem EPR, który osiągnął ten etap rozruchu. Pierwszym uruchomionym blokiem EPR był bliźniaczy blok nr 1 w EJ Taishan. Oczekuje się, że blok 2 rozpocznie działalność komercyjną jeszcze w tym roku.

EJ Taishan, fot. TNPJVC
EJ Taishan, fot. TNPJVC

EJ Taishan, zlokalizowana 140 km na zachód od Hongkongu, jest własnością Guangdong Taishan Nuclear Power Joint Venture Company Limited (TNPJVC), spółki joint venture EDF (30%) i China General Nuclear (CGN). Budowa bloku 1 elektrowni Taishan rozpoczęła się w 2009 roku, a bloku 2 w 2010 roku. Te dwa bloki są trzecią i czwartą jednostką EPR budowaną na świecie, po projekcie Olkiluoto 3 w Finlandii i Flamanville 3 we Francji.

Projekt reaktora EPR został opracowany przez Framatome (dawniej Areva). Dwa bloki EPR są również w budowie w ramach projektu Hinkley Point C w Somerset w Wielkiej Brytanii.

Framatome w mediach społecznościowych przekazał, że podłączenie bloku 2 do sieci nastąpiło na początku ubiegłego tygodnia i „jest uznaniem naszej wiedzy technologicznej w zakresie uruchamiania reaktorów EPR”. Dodano, że „Taishan 2 wkrótce dostarczy energię elektryczną setkom tysięcy chińskich domów”.

Blok 1 w EJ Taishan osiągnął krytyczność po raz pierwszy w dniu 6 czerwca ubiegłego roku a został podłączony do sieci 29 czerwca. Komercyjna eksploatacja bloku rozpoczęła się w dniu 13 grudnia 2018 roku.

Załadunek paliwa do rdzenia reaktora bloku nr 2 rozpoczął się na początku maja br. Oczekuje się, że jednostka rozpocznie komercyjną eksploatację do końca tego roku.


Podziel się z innymi


Komentarze