Serwis informacyjny

Drugi chiński EPR osiąga krytyczność

Data dodania: czwartek, 30 maja 2019, autor: nuclear.pl

Blok 2 Elektrowni Jądrowej Taishan w chińskiej prowincji Guangdong po raz pierwszy osiągnął krytyczność, czyli trwałą reakcję łańcuchową, stając się drugim, po bloku 1 w EJ Taishan reaktorem EPR, który osiągnął ten kamień milowy.

EJ Taishan, fot. CGN
EJ Taishan, fot. CGN

Przemawiając w radiu Europe 1, prezes EDF i dyrektor generalny Jean-Bernard Levy powiedział, że blok Taishan 2 osiągnął we wtorek po raz pierwszy krytyczność.

Bloki 1 i 2 w EJ Taishan to pierwsze dwa bloki oparte o projekt reaktora generacji II+ EPR, które zostały zbudowane w Chinach. Stanowią one część kontraktu o wartości 8 mld EUR (9 mld USD) podpisanego przez Areva i China General Nuclear (CGN) w listopadzie 2007 roku. Projekt Taishan, zlokalizowany 140 km na zachód od Hongkongu, jest własnością Guangdong Taishan Nuclear Power Joint Company Limited, spółki celowej EDF (30%) i CGN.

Budowa bloku 1 elektrowni Taishan rozpoczęła się w 2009 roku, a bloku 2 w 2010 roku. Te dwa bloki są trzecią i czwartą jednostką EPR budowaną na świecie, po projekcie Olkiluoto 3 w Finlandii i Flamanville 3 we Francji. Projekt reaktora EPR został opracowany przez Framatome (dawniej Areva). Dwa bloki EPR są również w budowie w ramach projektu Hinkley Point C w Somerset w Wielkiej Brytanii.

Blok 1 w EJ Taishan osiągnął krytyczność po raz pierwszy w dniu 6 czerwca ubiegłego roku a został podłączony do sieci 29 czerwca. Komercyjna eksploatacja bloku rozpoczęła się w dniu 13 grudnia 2018 roku.

Załadunek paliwa do rdzenia reaktora bloku nr 2 rozpoczął się na początku maja br. Oczekuje się, że jednostka rozpocznie komercyjną eksploatację do końca tego roku.

Źródło: WNN


Podziel się z innymi


Komentarze