Serwis informacyjny

W bloku nr 1 białoruskiej elektrowni jądrowej trwa załadunek atrap zestawów paliwowych

Data dodania: czwartek, 2 maja 2019, autor: nuclear.pl

W bloku nr 1 Białoruskiej Elektrowni Jądrowej od 22 kwietnia specjaliści ASE rozpoczęli ładowanie do reaktora atrap zestawów paliwowych. Jest to jeden z najważniejszych procesów na etapie przygotowania instalacji reaktora do etapu prób rozruchowych "na zimno" i "na gorąco".

Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. belaes.by
Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. belaes.by

Montowane atrapy zestawów paliwowych są dokładną kopią standardowych zestawów paliwowych, całkowicie odzwierciedlają ich konstrukcję, ale nie zawierają paliwa jądrowego. Są one używane zamiast standardowych zespołów paliwowych podczas rozruchu "na zimno" instalacji reaktora.

- Rozpoczęcie załadunku atrap zestawów paliwowych jest potwierdzeniem gotowości systemów i urządzeń przeznaczonych do obsługi paliwa jądrowego podczas eksploatacji bloku energetycznego do sprawdzenia pod kątem ich zgodności z charakterystykami projektowymi i wymogami bezpieczeństwa - powiedział wiceprezes i dyrektor projektu budowy białoruskiej elektrowni jądrowej JSC ASE - Vitaly Polianin.

- Po zakończeniu załadunku wszystkich 163 atrap zestawów paliwowych do reaktora pozostanie niewielka ilość pracy przy jego ostatecznym montażu do etapu testów hydraulicznych i płukania systemów i wyposażenia pierwotnego i wtórnego obiegu, które mają się rozpocząć pod koniec maja - dodał Polianin.

Białoruska Elektrownia Jądrowa wyposażona w dwa bloki z reaktorami VVER-1200 o łącznej mocy 2400 MW jest budowana zgodnie z rosyjskim projektem generacji III+, który jest w pełni zgodny z międzynarodowymi standardami i wytycznymi bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Reaktory VVER-1200 model V-491 o mocy 1200 MWe są oznaczane również jako AES-2006.

Pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi powstaje 18 km od położonego w obwodzie grodzieńskim miasta Ostrowiec (biał. Astrawiec) i jednocześnie tylko około 50 km od litewskiej stolicy Wilna. Budowę pierwszego bloku rozpoczęto 8 listopada 2013, drugiego w dniu 27 kwietnia 2014 roku. Pierwszy blok zostanie oddany do eksploatacji jeszcze w tym roku, drugi - w 2020 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze