Serwis informacyjny

Rozpoczęto usuwanie paliwa jądrowego z 3 bloku EJ Fukushima-Daiichi

Data dodania: wtorek, 16 kwietnia 2019, autor: nuclear.pl

Japoński premier Shinzo Abe odwiedził wczoraj EJ Fukushima-Daiichi, gdzie oficjalnie rozpoczął się proces usuwania wypalonego paliwa z bloku 3. Tepco potrzebowało kilku lat, aby usunąć zanieczyszczenia z podłogi serwisowej budynku reaktora i przygotować się do tej operacji, mającej na celu zmniejszenie potencjalnego zagrożenia na miejscu wypadku sprzed 8 lat.

Array
Array

W basenie reaktora 3 bloku EJ Fukushima-Daiichi 3 znajduje się 566 wysoce radioaktywnych zestawów paliwowych, wcześniej używanych do wytwarzania energii elektrycznej. Zostaną one przeniesione jeden po drugim do beczek transportowych, które następnie zostaną przetransportowane z basenu, oczyszczone i przewiezione do pobliskiego magazynu. Zazwyczaj tego typu prace nadzoruje się ze sterowni bloku, tym razem jednak pracownicy znajdą się w odległości 1500 metrów w specjalnie zbudowanym do tego celu budynku.

Tepco przeprowadzi inspekcję paliwa a także jego oczyszczenie przed ich przeniesieniem i składowaniem we wspólnym basenie. Dotychczas przeprowadzone kontrole w basenie reaktora 3 bloku wskazują, że nie ma znaczących uszkodzeń zestawów paliwowych. Usuwając zestawy paliwowe, Tepco znacznie ograniczy zagrożenie radioaktywne w otoczeniu czterech zniszczonych reaktorów. Firma przeprowadziła już podobny proces dla 1331 używanych zestawów bloku 4, które odniosły znacznie gorsze uszkodzenia strukturalne.

Japoński premier Shinzo Abe odwiedzając region, dokonał przeglądu miejsc dekontaminacji podkreślając, że ​​odzież ochronna nie jest już potrzebna. - Poważnym wysiłkiem (...) praca postępuje krok po kroku - powiedział.

Odwiedził także J-Village, centrum sportowe, które przygotowuje się do igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w 2020 roku. Abe wziął również udział w ceremonii w Okuma, mieście położonym najbliżej elektrowni, aby oficjalnie otworzyć swoje biuro rządowe, mówiąc, że ma nadzieję, że będzie to pierwszy krok w kierunku pełnego ożywienia wysiedlonej strefy. Nakaz ewakuacji części miasta został zniesiony w dniu 10 kwietnia.

Źródło: WNN


Podziel się z innymi


Komentarze