Serwis informacyjny

Rozpoczęto program rozruchu bloku nr 1 Białoruskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: piątek, 5 kwietnia 2019, autor: nuclear.pl

Jak podała w komunikacie prasowym firma Atomstroyexport (ASE) rozpoczęto pierwsze procesy technologiczne programu rozruchu bloku Białoruskiej Elektrowni Jądrowej. Etap ten obejmuje poszczególne testy wyposażenia pierwotnego i wtórnego obiegu, w tym testy hydrauliczne i płukanie. ASE, generalny projektant i generalny wykonawca Białoruskiej Elektrowni Jądrowej, jest dywizją inżynieryjną państwowej korporacji ROSATOM.

Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. belaes.by
Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. belaes.by

Standardowy program rozruchu rosyjskich bloków elektrowni jądrowych wyposażonych w reaktory chłodzone wodą składa się z czterech etapów: próby rozruchowe (etap A), fizyczne uruchomienie reaktora (etap B), rozruch energetyczny (etap C) i ruch próbny (etap D).

- Głównym celem fazy A jest sprawdzenie parametrów projektowych systemów i wyposażenia bloku przed rozpoczęciem ładowania paliwa - wyjaśnił Vitaly Polyanin, wiceprezes i dyrektor projektu budowy białoruskiej elektrowni jądrowej JSC ASE. - Również na tym etapie przeprowadzane są testy hermetycznej obudowy budynku reaktora - dodał.

Białoruska Elektrownia Jądrowa wyposażona w dwa bloki z reaktorami VVER-1200 o łącznej mocy 2400 MW jest budowana zgodnie z rosyjskim projektem generacji III+, który jest w pełni zgodny z międzynarodowymi standardami i wytycznymi bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Reaktory VVER-1200 model V-491 o mocy 1200 MWe są oznaczane również jako AES-2006.

Pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi powstaje 18 km od położonego w obwodzie grodzieńskim miasta Ostrowiec (biał. Astrawiec) i jednocześnie tylko około 50 km od litewskiej stolicy Wilna. Budowę pierwszego bloku rozpoczęto 8 listopada 2013, drugiego w dniu 27 kwietnia 2014 roku. Pierwszy blok zostanie oddany do eksploatacji jeszcze w tym roku, drugi - w 2020 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze