Serwis informacyjny

Rząd fiński udzielił licencji na eksploatację bloku 3 EJ Olkiluoto

Data dodania: wtorek, 12 marca 2019, autor: nuclear.pl

W dniu 7 marca 2019 r. Rząd fiński udzielił spółce Teollisuuden Voima Oyj (TVO) licencji na eksploatację nowego bloku EPR w elektrowni jądrowej w Olkiluoto w gminie Eurajoki w Finlandii. Licencja jest ważna do końca 2038 roku.

Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. Portal nuclear.pl

Raport wydany w dniu 25 lutego przez Urząd ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego Finlandii (STUK), potwierdzający że działanie bloku EPR będzie bezpieczne, odegrało ważną rolę w decyzji rządu. STUK ocenił w swoim raporcie, że oprócz bezpieczeństwa technicznego zakładu, organizacja TVO i jej pracownicy posiadają zdolności wymagane do bezpiecznego funkcjonowania zakładu i zarządzania całym cyklem życia elektrowni jądrowej, w tym gospodarki odpadami jądrowymi.

Licencja na eksploatację elektrowni jądrowej jest przyznawana zawsze jako licencja na czas określony. Licencja, która została przyznana TVO, jest, zgodnie z wnioskiem, ważna do końca roku 2038.

- To bez wątpienia decyzja historyczna. Ostatni raz wydano licencję na eksploatację nowej elektrowni jądrowej w Finlandii w 1979 roku - powiedział Jarmo Tanhua, prezes i dyrektor generalny TVO. - Ta decyzja jest dla nas znaczącym potwierdzeniem pracy, którą wykonujemy i wiedzy, którą posiadamy w Olkiluoto. To był długi projekt. Licencja na prowadzenie działalności jest ważnym krokiem w kierunku rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej, a my spełniamy oczekiwania, które zostały postawione przed laty w momencie podejmowania decyzji o budowie bloku, dotyczące bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w Finlandii, a także ograniczenia emisji i zależności od importu - wyjaśnia Prezes Tanhua.

Marjo Mustonen, starszy wiceprezes ds. produkcji energii elektrycznej, podkreśla znaczenie bloku EPR w EJ Olkiluoto jako działania o ogromnych rozmiarach na rzecz poprawy klimatu i jako jego część, zdolności TVO do zarządzania całym cyklem życia elektrowni jądrowej. - Aktywna praca i kompetencje naszych ekspertów są jednym z kluczowych czynników. Wpływ OL3 sprawi, że będzie to największa pojedyncza akcja na rzecz klimatu w historii Finlandii - powiedział Mustonen.

TVO nadal będzie potrzebować osobnego zezwolenia STUK na załadunek paliwa jądrowego. Jednym z punktów, które należy rozwiązać przed załadowaniem paliwa, jest wyeliminowanie drgań wykrytych podczas testów rozruchowych instalacji w układzie stabilizatora ciśnienia, który jest częścią układu chłodzenia reaktora. STUK sprawdzi plany rozwiązania przedstawionego przez TVO, będzie nadzorować prace oraz sprawdzi przed załadowaniem paliwa, czy modyfikacje zostały zakończone a skuteczność testowanego rozwiązania jest poprawna.

Energia jądrowa wraz z produkcją energii odnawialnej odgrywa kluczową rolę w walce ze zmianami klimatu. Obecnie około 27 procent energii elektrycznej zużywanej w Finlandii jest produkowane z wykorzystaniem przyjaznej dla środowiska energii jądrowej. Po uruchomieniu trzeciego bloku EJ Olkiluoto udział ten wzrośnie do około 40 procent.

Finlandia posiada obecnie 2 pracujące elektrownie jądrowe – Loviisa i Olkiluoto, wyposażone odpowiednio po 2 reaktory wodne ciśnieniowe WWER-440 V-213 o mocy netto 507 MWe i 2 reaktory wodne wrzące BWR o mocy netto 880 MWe każdy. Budowany w Olkiluoto trzeci blok jest blokiem EPR wyposażonym w reaktor generacji III+ o mocy MWe. Również fińska firma Fennovoima przygotowuje budowę elektrowni jądrowej w Pyhäjoki na północy Finlandii, która ma być wyposażona w rosyjskie reaktory wodne ciśnieniowe AES-2006, najnowocześniejszy model reaktorów WWER.


Podziel się z innymi


Komentarze