Serwis informacyjny

Polsko-japońskie seminarium HTGR w Warszawie

Data dodania: czwartek, 17 stycznia 2019, autor: nuclear.pl

Japońska Agencja Energii Jądrowej oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy
z japońskim Ministerstwem Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii oraz Ministerstwem Energii organizują w dniach 28-29 stycznia 2019 w Warszawie seminarium "Development of HTGR technology for cogeneration and heat applications", podczas którego zaprezentowane zostaną informacje techniczne o reaktorach typu HTGR oraz przedstawione zostaną japońskie doświadczenia z reaktorem testowym HTTR.

Wysokotemperatoroy reaktor chłodzony gazem HTGR, fot. US DOE
Wysokotemperatoroy reaktor chłodzony gazem HTGR, fot. US DOE

Wysokotemperaturowe reaktory jądrowe HTGR to bezpieczna technologia, umożliwiająca produkcję czystej energii cieplnej zarówno na potrzeby przemysłu jak i kogeneracji energii elektrycznej oraz ciepła.

Reaktory typu HTGR (High Temperature Gas-cooled Reactor) w przyszłości mogą zastąpić wysłużone kotły gazowe i węglowe wykorzystywane obecnie do wytwarzania ciepła w przemyśle. Zmiana ta doprowadziłaby do zmniejszenia importu gazu oraz ograniczenia emisji CO2 przez Polskę. Technologię HTGR będzie można również wykorzystać do dostarczania ciepła do miejskich sieci ciepłowniczych. Może być ona nie tylko źródłem ciepła o przewidywalnych kosztach, ale docelowo może się stać flagowym polskim produktem eksportowym.

Polsko-japońskie seminarium będzie doskonałą okazją, aby zapoznać się z podstawami tej technologii oraz poznać japońskie doświadczenia w projektowaniu, konstrukcji oraz eksploatacji reaktora HTTR (High Temperature Test Reactor).

Seminarium prowadzone będzie przez ekspertów z JAEA, pracujących przy japońskim reaktorze HTTR. W spotkaniu wezmą również udział specjaliści z NCBJ i Ministerstwa Energii.

Seminarium odbędzie się w Warszawie w Sali Kolumnowej Ministerstwa Energii, przy ul. Wspólnej 6, w dniach 28-29 stycznia 2019, w godzinach 9:00-16:00. Zainteresowanych prosimy o przesłanie nazwiska i afiliacji do htgr2019@ncbj.gov.pl Udział jest bezpłatny.


Podziel się z innymi


Komentarze