Serwis informacyjny

Umowa na dostawy paliwa dla chińskiego reaktora prędkiego typu CFR-600

Data dodania: poniedziałek, 14 stycznia 2019, autor: nuclear.pl

TVEL i CNLY podpisały umowę na dostawę paliwa dla reaktora prędkiego typu basenowego CFR-600 chłodzonego ciekłym sodem budowanego w okręgu Xiapu w chińskiej prowincji Fujian. TVEL, producent paliwa jądrowego, jest spółką zależną rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom, a CNLY jest częścią China National Nuclear Corporation (CNNC).

Model reaktora prędkiego CFR-600, fot. CNNC
Model reaktora prędkiego CFR-600, fot. CNNC

Umowa, którą podpisano w zeszłym tygodniu w Pekinie, obejmuje początkowy załadunek paliwa jądrowego, a także jego dostawy w ciągu pierwszych siedmiu lat eksploatacji reaktora. W celu obsługi kontraktu planowana jest nowa linia produkcyjna zespołów paliwowych dla CFR-600 w zakładzie TVEL w podmoskiewskiej Elektrostali.

Prezes TVEL Natalia Nikipelowa powiedziała, że rosyjska firma angażuje się w „wszechstronną współpracę” z chińskimi partnerami w zakresie reaktorów prędkich i zamykania cyklu paliwowego. Zauważyła, że oprócz doświadczenia Rosatomu w zakresie produkcji paliwa na bazie uranu w komercyjnych reaktorach prędkich, w zeszłym roku TVEL rozpoczęła seryjną produkcję paliwa z mieszanego tlenku uranu i plutonu (MOX) dla rosyjskiego reaktora prędkiego BN-800. Jego chińskie portfolio zawiera również umowę na dostawę paliwa na bazie uranu do China Experimental Fast Reactor (CEFR), z dostawami paliwa, które już mają miejsce, dodała.

Jewgienij Pakermanow, prezes Rusatom Overseas, który koordynował negocjacje kontraktu, zauważył, że jest to projekt demonstracyjny, a rosyjscy inżynierowie stworzą nowy rodzaj paliwa jądrowego w oparciu o chiński projekt.

- Zespół musiał sporządzić całą umowę od zera, biorąc pod uwagę wszystkie osobliwości projektu - powiedział, dodając, że rozmowy ze stroną chińską rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku. - Dzięki wysokiemu profesjonalizmowi zespołu Rosatom i pozytywnemu podejściu chińskich partnerów kontrakt został uzgodniony w rekordowym czasie - powiedział.

Umowa na dostawę paliwa CFR-600 została podpisana w ramach międzyrządowej umowy pomiędzy Rosją a Chinami w sprawie wspólnej budowy i eksploatacji prędkiego reaktora demonstracyjnego w Chinach. Stanowi część wielostronnego programu współpracy dwustronnej w przemyśle jądrowym "na nadchodzące dziesięciolecia" poinformował TVEL.

Reaktory prędkie (ang. Fast Neutron Reactors - FNR) są uważane w Chinach za najbardziej przyszłościową technologię reaktorów, a CNNC oczekuje, że FNR stanie się dominującym typem reaktora w połowie wieku. Krajowe badania i rozwój reaktorów na prędkich neutronach rozpoczęły się w 1964 roku.

Reaktor prędki CEFR (ang. China Experimental Fast Reactor) o mocy 65 MWt wybudowany w pobliżu Pekinu, osiągnął poziom krytyczny 21 lipca 2010 roku, w rok później – 21 lipca 2011 roku - blok z tym reaktorem został podłączony do sieci.

Projekt CFR-600 reaktora o mocy 600 MWe został opracowany przez China Institute of Atomic Energy. Reaktor Xiapu, którego budowa rozpoczęła się w grudniu 2017 r., będzie obiektem demonstracyjnym tego typu konstrukcji reaktora chłodzonego sodem. Będzie on miał moc 1500 MW energii cieplnej i 600 MW mocy elektrycznej. Reaktor będzie wykorzystywać paliwo mieszane tlenkowe (MOX) o wypaleniu 100 GWd/t i będzie zawierał dwie pętle chłodzące wytwarzające parę w temperaturze 480°C. W późniejszym etapie paliwem będzie metaliczny uran z poziomem wypalenia 100-120 GWd/t. Reaktor będzie miał czynne i pasywne systemy awaryjnego wyłączania oraz usuwania ciepła pasywnego.

Jednostka o skali komercyjnej, CFR1000, będzie miała moc 1000-1200 MWe. Decyzja o kontynuacji programu zapadnie w 2020 r., po tej decyzji budowa reaktora CFR 1000 może rozpocząć się w grudniu 2028 r. Rozpoczęcie pracy przewidywane jest na 2034 r. Projekt ten będzie wykorzystywał paliwo metaliczne o stopniu wypalenia na poziomie 120-150 GWd/t.


Podziel się z innymi


Komentarze