Serwis informacyjny

Montaż turbozespołu rozpoczął się w maszynowni drugiego bloku białoruskiej elektrowni jądrowej

Data dodania: środa, 12 grudnia 2018, autor: nuclear.pl

W maszynowni bloku nr 2 białoruskiej elektrowni jądrowej rozpoczęła się instalacja łożysk i korpusów części niskociśnieniowych zespołu turbiny - podały za pośrednictwem agencji Belta służby prasowe generalnego projektanta i generalnego wykonawcy inwestycji - firmy Atomstroyexport (ASE) będącej dywizją inżynieryjną państwowej korporacji Rosatom.

Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. belaes.by
Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. belaes.by

- Instalacja łożysk i korpusów części niskociśnienioweej turbiny jest początkiem montażu głównego wyposażenia maszynowni bloku energetycznego - powiedział Witalij Polyanin, wiceprezes i dyrektor projektu budowy Białoruskiej Elektrowni Jądrowej. - Wszystkie urządzenia przeszły odpowiednie inspekcje. W najbliższych dniach w pozycji docelowej zostanie zainstalowany stojan generatora turbozespołu - powiedział Polyanin.

Wszystkie elementy turbiny są produkowane przez OJSC Power Machines (rus. ПАО «Силовы́е маши́ны») z Sankt Petersburga. Turbozespół zbudowany jest z pięciokorpusowej turbiny (cztery części niskoprężne i jedna wysokoprężna) i generatora o mocy elektrycznej 1200 MW i prędkości obrotowej 3000 obrotów na minutę.

Białoruska elektrownia jądrowa wyposażona w dwa bloki z reaktorami generacji III+ VVER-1200 model V-491 o łącznej mocy 2400 MW jest budowana zgodnie z rosyjskim projektem AES-2006.

Pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi powstaje 18 km od położonego w obwodzie grodzieńskim miasta Ostrowiec (biał. Astrawiec) i jednocześnie tylko około 50 km od litewskiej stolicy Wilna.

Budowę pierwszego bloku rozpoczęto 8 listopada 2013, drugiego w dniu 27 kwietnia 2014 roku. Pierwszy blok zostanie oddany do eksploatacji w 2019 roku, drugi - w 2020 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze