Serwis informacyjny

Reaktor AP1000 w EJ Haiyang osiągnął krytyczność

Data dodania: piątek, 10 sierpnia 2018, autor: nuclear.pl

Reaktor AP1000 bloku nr 1 w Elektrowni jądrowej Haiyang w chińskiej prowincji Shandong osiągnął pierwszą krytyczność 8 sierpnia 2018, podczas gdy w reaktorze nr 2 rozpoczął się załadunek paliwa.

Model elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000, fot. Portal nuclear.pl
Model elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000, fot. Portal nuclear.pl

Reaktor bloku 1 w EJ Haiyang osiągnął pierwszą krytyczność - trwałą reakcję łańcuchową - o 10.42 rano, poinformowała państwowa firma Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC). Reaktor znajduje się obecnie w "stanie stabilnej pracy z małą mocą". Po zakończeniu serii tzw. testów małej mocy, zostanie wykonane pierwsze podanie pary na turbinę.

Po synchronizacji z siecią elektryczną nastąpi stopniowe zwiększanie mocy, do czasu aż wszystkie testy zostaną bezpiecznie i pomyślnie zakończone przy 100% mocy.

Załadunek 157 zespołów paliwowych do rdzenia reaktora Haiyang 1 rozpoczął się 21 czerwca. Oczekuje się, że urządzenie rozpocznie komercyjną działalność jeszcze pod koniec roku.

SNPTC ogłosiło również, że załadunek zespołów paliwowych do bloku 2 rozpoczęło się wczoraj o 21.26 po zatwierdzeniu przez chiński dozór jądrowy (National Nuclear Safety Administration) oraz Ministerstwo Ekologii i Środowiska. Oczekuje się, że blok 2 EJ Haiyang rozpocznie działalność w przyszłym roku.

We wrześniu 2007 roku Westinghouse wraz z partnerem Shaw Group otrzymali zezwolenie na budowę czterech jednostek AP1000 w Chinach: dwóch w Sanmen i dwóch w Haiyang w prowincji Shandong. Budowa Sanmen 1 rozpoczęła się w kwietniu 2009 roku, natomiast prace żelbetowe w Sanmen 2 zostały rozpoczęte w grudniu 2009 roku. Budowa bloków 1 i 2 w EJ Haiyang rozpoczęła się odpowiednio we wrześniu 2009 roku i czerwcu 2010 roku.

Reaktor bloku 1 w EJ Sanmen był pierwszym, uruchomionym na świecie reaktorem typu AP1000, osiągając pierwszą krytyczność w dniu 22 czerwca. W reaktorze 2 w EJ Sanmen zakończono załadunek paliwa, a jednostka uzyskała dopuszczenie do osiągnięcia pierwszej krytyczności. Oczekuje się, że ta jednostka rozpocznie działalność do końca bieżącego roku.

W USA trwa budowa czterech reaktorów AP1000 - po dwa w Vogtle i Summer. Jednak budowa dwóch ostatnich jednostek została zawieszona w sierpniu zeszłego roku.

Źródło: WNN


Podziel się z innymi


Komentarze