Serwis informacyjny

PAA zapoznała się z węgierskimi doświadczeniami w bezpiecznym składowaniu odpadów promieniotwórczych

Data dodania: piątek, 6 lipca 2018, autor: nuclear.pl

Zespół ekspercki PAA pod przewodnictwem Prezesa Andrzeja Przybycina spotkał się w czerwcu w Budapeszcie z węgierskim urzędem dozoru jądrowego (HAEA) pod przewodnictwem Pana Gyula Fichtingera, Dyrektora Generalnego HAEA.

Elektrownia jądrowa Paks
Elektrownia jądrowa Paks

- Aktywna współpraca oraz wymiana doświadczeń przez urzędy dozoru jądrowego w państwach mających podobne plany i wyzwania związane z energetyką jądrową i zarządzaniem odpadami promieniotwórczymi - jak PAA w Polsce i HAEA na Węgrzech - pozwala nam na dokładne przygotowanie się do zadań związanych z oceną bezpieczeństwa i wydaniem zezwoleń na nowe obiekty jądrowe - powiedział Andrzej Przybycin w trakcie spotkania.

Głównym celem wizyty było zapoznanie się z doświadczeniami Węgier w zapewnieniu bezpiecznego składowania odpadów promieniotwórczych. Delegacja PAA odbyła wizytę techniczną w znajdującym się 250 m pod ziemią składowisku odpadów promieniotwórczych (NRWR-PURAM) w Bátaapáti. Więcej na temat składowiska PURAM w Bátaapáti można dowiedzieć się z dedykowanej witryny internetowej: http://www.rhk.hu/en/.

PAA aktywnie śledzi podejmowane rozwiązania technologiczne dotyczące najnowszych rozwiązań w składowaniu odpadów promieniotwórczych i związane z nimi działania regulacyjno-licencyjne. Zebrane doświadczenia zostaną wykorzystane przez PAA przy analizie bezpieczeństwa i wydawaniu zezwoleń na budowę składowisk w Polsce i przy wydawaniu zezwolenia na zamknięcie obecnego składowiska odpadów promieniotwórczych w Różanie.

W trakcie wizyty studyjnej przedstawiciele polskiego dozoru jądrowego mieli również możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem elektrowni jądrowej w Paks. Omówiono doświadczenia HAEA w zakresie nadzorowania bezpieczeństwa w istniejącej elektrowni jądrowej oraz planowany proces licencjonowania budowy nowej elektrowni jądrowej.

Elektrownia jądrowa Paks to jedyna czynna elektrownia jądrowa na Węgrzech, położona koło 5 km od miasteczka Paks i 130 km na południe od Budapesztu. Wyposażona jest w 4 bloki z reaktorami VVER-440 model V-213. W 2017 roku wyprodukowały one łącznie 30 437,84 GWh energii elektrycznej co stanowi 50,0 % udział w całkowitej produkcji energii elektrycznej na Węgrzech.

Delegacja PAA miała także okazję odwiedzić centrum szkoleniowe (Maintenance and Training Centre), gdzie szkoli się pracowników urzędu dozoru jądrowego oraz elektrowni. Centrum szkoleniowe w Paks jest szczególnie interesujące z uwagi na fakt, że znajduje się tam dostępny dla celów szkoleniowych jeden z dwóch reaktorów, które były pierwotnie przeznaczone do zainstalowania w polskiej elektrowni jądrowej w Żarnowcu.


Podziel się z innymi


Komentarze