Serwis informacyjny

ICHTJ wspiera modernizację laboratoriów MAEA ds. zastosowań jądrowych w Seibersdorf w Austrii

Data dodania: czwartek, 5 lipca 2018, autor: nuclear.pl

Jak podała w komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej jądrowe instytucje badawcze z Polski, Maroka i Filipin wniosły wkład w wysokości niemal 30 000 EUR w ramach trwającej modernizacji laboratoriów MAEA ds. zastosowań jądrowych w Seibersdorf w Austrii.

Flaga MAEA
Flaga MAEA

- Praca MAEA w zakresie ochrony przed promieniowaniem, dozymetrii promieniowania i medycyny nuklearnej jest niezwykle istotna dla zaspokojenia potrzeb państw członkowskich i rozwoju nauki - powiedział Prof. dr hab. inż. Andrzej Grzegorz Chmielewski, Dyrektor Naczelny Instytutu Chemii i Technologii Jądrowej w Warszawie. - Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wkładowi MAEA będzie mogła realizować badania i rozwój oraz szkolenia – dodał profesor.

Oprócz instytutu z Polski, dwie inne instytucje wniosły wkład: filipiński Instytut Badań Jądrowych i Narodowe Centrum Energii, Nauki i Techniki Nuklearnej w Maroku.

Modernizacja obejmuje budowę nowych budynków dla Laboratorium Zwalczania Szkodników, Laboratorium Produkcji i Zdrowia Zwierząt oraz Laboratorium Hodowli Roślin i Genetyki, zwiększenie pojemności pozostałych laboratoriów, pozyskanie nowego sprzętu i modernizację infrastruktury.

- Cieszymy się z tak wielkiego wsparcia ze strony instytucji, które dostrzegają wagę prac, które wykonujemy w zastosowaniach jądrowych - powiedział Andy Garner, koordynator laboratoriów, który jest odpowiedzialny za projekt modernizacji laboratoriów w MAEA. - Będziemy nadal wspierać partnerstwo z instytucjami krajowymi, a także firmami prywatnymi, aby zwiększyć zdolność MAEA do zapewnienia wysokiej jakości wsparcia dla naszych państw członkowskich - wyjaśnił Garner.

Państwa członkowskie uznają nowe kanały, za pomocą których mogą przyczyniać się do trwających prac modernizacyjnych; instytucje reprezentują jedną z takich możliwości - dodał.

Wpłaty gotówkowe na modernizację, przede wszystkim w formie pozabudżetowych wkładów od rządów krajowych, wyniosły od 2014 roku ponad 32 miliony euro.


Podziel się z innymi


Komentarze