Serwis informacyjny

Reaktory AP1000 osiągają kolejne kamienie milowe

Data dodania: poniedziałek, 25 czerwca 2018, autor: nuclear.pl

Westinghouse Electric Company oraz chińskie przedsiębiorstwo State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC), ogłosiły, że pierwszy na świecie reaktor jądrowy AP1000, znajdujący się w elektrowni jądrowej Sanmen 1 w prowincji Zhejiang z powodzeniem osiągnął krytyczność, natomiast w elektrownii Haiyang 1, w prowincji Shangdong, rozpoczęto załadunek paliwa.

Model elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000, fot. Portal nuclear.pl
Model elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000, fot. Portal nuclear.pl

- W dniu dzisiejszym zakończyliśmy realizację istotnego etapu poprzedzającego komercjalne użytkowanie technologii reaktora jądrowego AP1000 firmy Westinghouse - powiedział José Emeterio Gutiérrez, prezes i dyrektor generalny Westinghouse. - Jesteśmy teraz o krok bliżej od udostępnienia naszym klientom i całemu światu pierwszego na świecie reaktora AP1000. We współpracy z naszymi klientami dostarczymy klientom na terenie Chin bezpieczną, niezawodną i czystą energię wytwarzaną w elektrowni jądrowej Sanmen 1 - dodał prezes Westinghouse.

Po osiągnięciu krytyczności nastąpi teraz przyłączenie bloku do sieci elektrycznej. W momencie uruchomienia reaktora w elektrowni Sanmen 1, uzyska on status pierwszego działającego na świecie reaktora jądrowego AP1000 opartego o innowacyjną technologię pasywnego bezpieczeństwa, systemach wielopoziomowych zabezpieczeń oraz zaawansowanym modelu kontroli, który zapewni niezrównany poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

Załadunek paliwa w EJ Haiyang 1 rozpoczął się 21 czerwca o godz. 19:36 (GMT +8). W ramach przygotowania do załadunku paliwa pomyślnie zakończono wymagane testy i inspekcje przeprowadzone przez chiński Urząd ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA). Blok Haiyang 1 spełnił wszelkie kryteria, potwierdzając możliwość wdrożenia technologii AP1000.

- Jest to wspaniały dzień dla Westinghouse, naszych chińskich partnerów i przemysłu jądrowego. Elektrownia Haiyang 1 nieustannie dowodzi naszej umiejętności zapewnienia bezpiecznych, innowacyjnych rozwiązań w zakresie wytwarzania energii - powiedział José Emeterio Gutiérrez, prezes i dyrektor generalny Westinghouse. - Westinghouse w dalszym ciągu będzie wdrażać technologię AP1000 na całym świecie, demonstrując swoją technologiczną przewagę w przemyśle energetycznym - dodał prezes Westinghouse.

Procedura uruchomienia zakładu obejmuje zakończoną fazę testów, obecny załadunek paliwa, osiągnięcie krytyczności, wstępną synchronizację z siecią elektryczną włącznie z testami wzrostu mocy do 100 %. Testy będą przeprowadzane w ramach realizacji każdego z tych etapów, co pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa elektrowni do momentu pomyślnego przejścia wszystkich testów przy 100% mocy.

- Doświadczenia i zasoby, którymi wymieniają się elektrownie Sanmen i Haiyang na wszystkich etapach budowy i uruchomienia reaktora, przyczyniły się do wprowadzenia znacznych usprawnień pod względem jakości i wykonania, co wpłynie korzystnie na przyszłe projekty wykorzystujące reaktory AP1000 - stwierdził Gavin Liu, prezes Westinghouse na region azjatycki.

Odnosząc się do silnego partnerstwa firmy Westinghouse z klientem chińskim, Gavin Liu, powiedział: - Sukces Westinghouse w Chinach odzwierciedla wspólne wysiłki podejmowane przez firmę i jej klientów na terenie tego kraju. Wypracowany przez nas model partnerstwa i współpracy może w nadchodzących latach przyczynić się do rozpowszechnienia jednostek AP1000 na całym świecie.

Firma Westinghouse obecnie posiada sześć reaktorów jądrowych AP1000, które znajdują się w fazie budowy, testów i rozruchu. Dwie z tych jednostek znajdują się w Sanmen - w chińskiej prowincji Zhejiang, kolejne dwa w Haiyang - w chińskiej prowincji Szantung, a następne dwa (obecnie w fazie budowy) w elektrowni Alvin W. Vogtle Electric Generating Plant w pobliżu Waynesboro - w amerykańskim stanie Georgia.


Podziel się z innymi


Komentarze