Serwis informacyjny

Chiński reaktor EPR osiągnął po raz pierwszy krytyczność

Data dodania: środa, 13 czerwca 2018, autor: nuclear.pl

Blok 1 elektrowni jądrowej Taishan w chińskiej prowincji Guangdong w dniu 6 czerwca po raz pierwszy uzyskał ciągłą reakcję łańcuchową, stając się pierwszym reaktorem EPR, który osiągnął stan krytyczny. Oczekuje się, że blok wejdzie do komercyjnego działania jeszcze w tym roku.

Budowa elektrowni jądrowej Taishan 1 w Chinach, fot. Areva
Budowa elektrowni jądrowej Taishan 1 w Chinach, fot. Areva

- Taishańska EPR właśnie przeszła pierwszą reakcję łańcuchową i tym samym rozpoczęła pracę - przekazał na swoim oficjalnym koncie na Twitterze Xavier Ursat, wiceprezes wykonawczy grupy EDF ds. nowych projektów jądrowych. - To doskonała wiadomość dla całego sektora nuklearnego - dodał. Chociaż nie wydano jeszcze oficjalnego oświadczenia potwierdzającego osiągnięcie kamienia milowego, zarówno EDF, jak i Framatome ponownie opublikowały jego komentarz.

Taishan 1 i 2 to pierwsze dwa bloki oparte na projekcie reaktora EPR, który mają zostać zbudowane w Chinach. Stanowią one część umowy o wartości 8,0 mld EUR (9,5 mld USD) podpisanej przez Areva i China General Nuclear (CGN) w listopadzie 2007 r. Projekt Taishan, zlokalizowany 140 kilometrów na zachód od Hongkongu, jest własnością Guangdong Taishan Nuclear Power Joint Venture Company Limited, spółki joint venture EDF (30%) i CGN.

Budowa bloków Taishan 1 i 2 rozpoczęła się odpowiednio w 2009 i 2010 roku. CGN rozpoczęło załadunek zespołów paliwowych do rdzenia pierwszego reaktora w dniu 10 kwietnia po wydaniu tego dnia zezwolenia od organu nadzoru, National Nuclear Safety Administration. Oczekuje się, że blok Taishan 1 rozpocznie produkcję energii jeszcze w tym roku, podczas gdy Taishan 2 - który znajduje się w fazie instalacji sprzętu - ma rozpocząć działalność w przyszłym roku.

Blok Taishan 1 był trzecią z kolei jednostką EPR, której budowę rozpoczęto budowę w listopadzie 2009 roku.


Źródło: WNN

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze