Serwis informacyjny

W Radomskim Centrum Onkologii ruszyły pierwsze badania Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET)

Data dodania: wtorek, 8 maja 2018, autor: onkologiaradom.pl

W ostatnich dniach kwietnia pierwsze badania PET wykonano w Radomskim Centrum Onkologii. Placówka na Wacynie posiada jeden z najnowocześniejszych aparatów w Polsce. Do tej pory pacjenci z Radomia i okolic mogli korzystać z takich badań dojeżdżając do odległych placówek w Warszawie, Kielcach czy Lublinie. Termin oczekiwania na badanie wynosił kilka tygodni.

Urządzenie PET znajdujące się w Radomskim Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76, fot. RCO
Urządzenie PET znajdujące się w Radomskim Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76, fot. RCO

Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET) to nowoczesne badanie, które wykorzystuje się do wykrycia i monitorowania leczenia różnych chorób, także nowotworowych. Jego największą zaletą jest to, że pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian, we wczesnej fazie rozwoju.

Jak wygląda badanie?
Pacjentowi zostaje podana fluorodeoksyglukoza (FDG) czyli znakowana radioaktywnym fluorem 18 glukoza. Komórki zmienione chorobowo metabolizują więcej glukozy niż komórki zdrowe, dlatego na monitorze wyglądają inaczej. Przez około godzinę pacjent przebywa w pozycji leżącej w zaciemnionym pomieszczeniu. Po tym czasie kładzie się pod skanerem PET i ma wykonywane badanie, które jest bezbolesne i trwa ok pół godziny.

Szpital na Wacynie nie posiada kontraktu na to badanie z Narodowym Funduszem Zdrowia. W tej chwili za procedurę pobierane są opłaty.

- Liczymy na to, że w przyszłości badanie zostanie zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi dyrektor zarządzająca RCO Dorota Ząbek.

Badania będą wykonywane kilka razy w tygodniu po uprzednim zapisaniu się. Konieczne jest skierowanie od lekarza specjalisty.

Urządzenie PET znajdujące się w Radomskim Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76’ jest jedynym takich aparatem w Radomiu i okolicach.


Podziel się z innymi


Komentarze