Serwis informacyjny

Centrum Onkologii w Warszawie z nową pracownią scyntygraficzną i nowoczesnym sprzętem do diagnostyki nowotworów

Data dodania: poniedziałek, 7 maja 2018, autor: coi.pl

W dniu 27 kwietnia 2018 roku w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie otwarto nową pracownię scyntygraficzną z systemem SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT, opartym na najnowszych technologiach, wykorzystywanych w diagnostyce nuklearnej. Nowoczesne urządzenie, z którego będą korzystać pacjenci z podejrzeniem nowotworu, został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Pracownia scyntygraficzna w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, fot. COI
Pracownia scyntygraficzna w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, fot. COI

Zapadalność na nowotwory w Polsce rośnie w tempie lawinowym - od kilku lat mówi się nawet o onkologicznym tsunami. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, schorzenia onkologiczne są drugą przyczyną zgonów w Polsce, a pierwszą przyczyną zgonów Polaków w wieku produkcyjnym niezależnie od płci. Według rekomendacji zawartych w opracowaniu "Prognozy zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce do 2025 roku" Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Krajowego Rejestru Nowotworów gwałtownie rosnąca liczba pacjentów z chorobą nowotworową powoduje konieczność przygotowania się pod względem edukacyjnym, diagnostycznym, leczniczym, ekonomicznym i logistycznym.

- Tylko dysponując odpowiednim zapleczem i możliwościami w zakresie edukacji, prewencji, diagnostyki i terapii onkologicznych jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z chorobami nowotworowymi - mówi prof. Jan Walewski, Dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

- Diagnostyka to pierwszy i bardzo ważny, bo rzutujący na dalsze postępowanie i rokowania etap walki z rakiem. Diagnostyka precyzyjna i nowoczesna zwiększa szanse pacjenta na wygraną z chorobą - jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu terapeutycznego, poprawy jakości i przedłużenia życia pacjenta. Im nowocześniejsze i dokładniejsze narzędzia diagnostyczne, tym większa szansa na wcześniejsze wykrycie choroby i skuteczniejsze jej leczenie - tłumaczy dr n. med. Bogdan Małkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

W diagnostyce nowotworów ważną rolę odgrywają procedury z zakresu medycyny nuklearnej, pozwalające na dokładną i bezpieczną ocenę obrazu tkanek i narządów wewnętrznych oraz ich funkcjonalności. Jedną z procedur stosowanych w diagnostyce nuklearnej nowotworów jest SPECT/CT.

W trakcie badania z zastosowaniem zaawansowanego technologicznie urządzenia: skanera multimodalnego można bardzo dokładnie zwizualizować strukturę tkanek i narządów wewnętrznych pacjenta i ocenić ich funkcje.

- Im bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, tym dokładniejsza i mniej inwazyjna diagnostyka nowotworów - mówi dr hab. n. med. Mirosław Dziuk z Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

- Nasze nowe urządzenie, system SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT jest ultranowoczesne. System pozwala uzyskać znakomitą jakość obrazu, co daje lekarzom znacznie lepsze możliwości precyzyjnej diagnostyki nowotworów już na początkowych stadiach rozwoju choroby - wtedy, kiedy często jest jeszcze w pełni uleczalna - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Marek Dedecjus, Kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Koszt tego i podobnych urządzeń nowej generacji stosowanych w diagnostyce nuklearnej nowotworów jest znaczny - sięga rzędu kilku milionów złotych.

- Bez wsparcia z zewnątrz niewiele ośrodków w Polsce jest w stanie zapewnić swoim pacjentom najnowocześniejsze urządzenia, stosowane w diagnostyce nowotworów. Jesteśmy niezwykle zobowiązani Ministerstwu Zdrowia, że nowa pracownia, dzięki dofinansowaniu zaawansowanego technologicznie urządzenia, będzie w stanie lepiej, skuteczniej, szybciej i jeszcze bezpieczniej diagnozować pacjentów. Inwestycje w nowoczesne technologie realnie przekładają się na korzyści kliniczne i dla systemu ochrony zdrowia. Jeśli diagnozujemy i leczymy nowocześnie, jesteśmy w stanie zapewnić polskiemu społeczeństwu lepsze zdrowie. To cel Ministerstwa Zdrowia, lekarzy i wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej, dlatego wzajemne zrozumienie potrzeb i wsparcie jest niezwykle ważne - mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.


Podziel się z innymi


Komentarze