Serwis informacyjny

Rozpoczęto załadunek paliwa do pierwszego chińskiego reaktora EPR

Data dodania: środa, 11 kwietnia 2018, autor: www.world-nuclear-news.org

China General Nuclear (CGN) rozpoczęło załadunek paliwa do rdzenia reaktora 1 w elektrowni jądrowej Taishan w chińskiej prowincji Guangdong po wydaniu odpowiedniego zezwolenia od regulatora. W tym roku blok ma zostać pierwszym w historii reaktorem EPR, który wejdzie do eksploatacji.

Array
Array

CGN przekazał, że Taishan Nuclear Power Joint Venture Company - spółka joint venture chińskiego CGN (70%) i francuskiego EDF (30%), która jest właścicielem elektrowni otrzymała wczoraj po południu zezwolenie wydane w Pekinie przez Liu Hua, wiceministra ds. ekologii i środowiska i dyrektora National Nuclear Safety Administration (NNSA).

W oświadczeniu NNSA oświadczyła, że przed pierwszym załadunkiem paliwa przeprowadziła pięcioletni przegląd bezpieczeństwa projektu elektrowni jądrowej Taishan i wysłał swoich inspektorów na miejsce do stałego nadzoru całego procesu budowlanego. - Projekt spełnia projektowane cele bezpieczeństwa, a jakość konstrukcji jest dobra - dodano.

Operacja załadowania pierwszego zespołu paliwowego do rdzenia reaktora bloku 1 rozpoczęły się o 8.18 po południu - przekazał CGN.

Taishan 1 i 2 to pierwsze dwa reaktory oparte na projekcie EPR, które mają zostać zbudowane w Chinach. Stanowią one część umowy o wartości 8,0 mld EUR (9,9 mld USD) podpisanej przez Areva i CGN w listopadzie 2007 r. Budowa bloków 1 i 2 rozpoczęła się odpowiednio w 2009 r. i 2010 r.

Oczekuje się, że Taishan 1 rozpocznie komercyjną eksploatację jeszcze w tym roku, podczas gdy Taishan 2 - który znajduje się w fazie instalacji sprzętu - ma rozpocząć działalność w przyszłym roku.

Blok 1 w elektrowni jądrowej Taishan, której budowę rozpoczęto w listopadzie 2009 roku była trzecim blokiem EPR budowanym na świecie. Pierwszy w historii reaktor EPR w elektrowni jądrowej w Olkiluoto w Finlandii jest w trakcie budowy od 2005 r. i odnotowano już kilka przesunięć daty jego uruchomienia. Jego przyłączenie do sieci zaplanowano na grudzień br., a rozpoczęcie regularnej produkcji energii elektrycznej w maju następnego rok. Przewiduje się, że załadunek paliwa w reaktorze we Flamanville we Francji, którego budowa rozpoczęła się w 2007 r. jako drugiego reaktora EPR, rozpocznie się w czwartym kwartale tego roku. W Hinkley Point w Wielkiej Brytanii powstaną kolejne dwa EPR.

Żródło: WNN, nuclear.pl

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze