Serwis informacyjny

Czechy: decyzja w sprawie finansowania budowy nowego bloku do połowy roku

Data dodania: środa, 28 marca 2018, autor: nuclear.pl

Oczekuje się, że czeski rząd podejmie decyzję o najlepszym sposobie finansowania nowych projektów jądrowych do połowy roku, po tym jak komisja Ministerstwa Przemysłu i Handlu uzgodniła w sfinalizować swoją rekomendację dla rządu.

Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ
Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ

Stały Komitet ds. Energii Jądrowej spotkał się, aby rozważyć modele inwestycyjne i finansowanie budowy nowych bloków jądrowych. Minister Tomáą Hüner powiedział, że kraj, który obecnie wytwarza około jednej trzeciej energii elektrycznej z sześciu reaktorów jądrowych, zdecydowanie potrzebuje nowego reaktora, który zastąpiłby przynajmniej część mocy w starszej z dwóch czeskich elektrowni jądrowych, w miejscowości Dukovany. Przekazał również, że komitet przyjrzał się trzem szczegółowym modelom inwestorskim, a także sposobowi finansowania takiego projektu.

Polityka energetyczna Republiki Czeskiej, zatwierdzona przez rząd tego kraju w czerwcu 2015 r., zakłada budowę jednego nowego bloku w EJ Dukovany, a być może także trzy kolejne bloki w zakładach Dukovany i Temelín. W tamtym czasie rząd zalecał, aby firma ČEZ, która jest właścicielem i eksploatuje dwie elektrownie jądrowe w Dukovanach i Temelinie, utworzyła spółkę zależną, która przygotuje plany budowy i zbada możliwości finansowania nowych bloków.

W poniedziałek komisja przedstawiła trzy opcje, w tym utworzenie z udziałem państwa nowej spółki zależnej ČEZ w celu budowy nowych bloków; zakup przez państwo istniejącej części ČEZ w celu budowy nowej elektrowni i podział ČEZ poprzez przeniesienie elektrowni jądrowych do przedsiębiorstwa państwowego. Wczoraj komisja zgodziła się, że uzgodni finalną rekomendację na następnym posiedzeniu w maju i wtedy zostanie ona przedstawiona w decyzji rządu.

Według Agencji Reuters, Hüner powiedział dziennikarzom, że państwo nie sprzeciwia się kupowaniu niektórych aktywów ČEZ, ale najpierw powinien zdecydować o modelu inwestycyjnym budowy nowej elektrowni jądrowej, zanim podejmie decyzje o ewentualnym podziale ČEZ.

W zeszłym roku ČEZ przeprowadził rozmowy z sześcioma firmami i konsorcjami, które wyraziły zainteresowanie budową reaktorów w Temelinie i Dukovanach, w tym z Westinghouse, Rusatom Overseas, EDF, Atmea (joint venture Areva-Mitsubishi Heavy Industries), chińskim CGNPC oraz koreańskim KHNP.

Wcześniej, w 2014 roku, CEZ anulował przetarg na budowę dwóch bloków jądrowych w elektrowni jądrowej Temelin. Władze koncernu uzasadniały tę decyzję względami ekonomicznymi. Rozbudowa Temelina miała być największym projektem inwestycyjnym w historii Czech, jego wartość szacowano na 8-12 mld euro. Oferty w tamtym przetargu złożyły firmy: Areva, Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200.

Żródło: WNN, nuclear.pl


Podziel się z innymi


Komentarze