Serwis informacyjny

Tchórzewski: rozważamy budowę trzech bloków o docelowej mocy 4,5-5 GWe

Data dodania: czwartek, 22 marca 2018, autor: nuclear.pl

Tydzień temu Minister energii Krzysztof Tchórzewski na konferencji prasowej, jak informował PAP, zapowiedział, iż "jeżeli chodzi o polski projekt jądrowy, rozmawiamy o kwocie 70-75 mld zł". Biorąc pod uwagę ceny za jakie są budowane obecnie bloki jądrowe na świecie wynikało, iż planowana jest budowa 3 bloków o łącznej mocy mocy 4,5-5 GWe.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski, fot. ME
Minister energii Krzysztof Tchórzewski, fot. ME

Dziś te informacje potwierdził w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej. - Inwestycja ma być realizowana etapami, rozważamy budowę trzech bloków o docelowej mocy 4,5-5 GW. Całość powinna być zamknięta do 2040 r. - powiedział Krzysztof Tchórzewski.

O blokach jądrowych branych pod uwagę przez PGE EJ1 można przeczytać na stronie: http://nuclear.pl/polska,reaktor,reaktor-dla-polski,0,0.html.

Ponadto jak powiedział Tchórzewski budowa będzie finansowa przez polskie spółki państwowe. - Nie wchodzą w grę kredyt na budowę ani kontrakty różnicowe. W takim przypadku koszt produkowanej energii byłby co najmniej dwukrotnie wyższy niż w zakładanym przez nas wariancie - tłumaczył Minister Energii.

Jak zastrzegł Tchórzewski najpierw w sprawie inwestycji muszą się porozumieć zainteresowane spółki. Obecnie udziałowcami PGE EJ 1, odpowiadającej bezpośrednio za przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji są PGE (70% udziałów) oraz ENEA, KGHM Polska Miedź oraz TAURON Polska Energia (po 10% udziałów). PGE EJ 1 odpowiada także za przeprowadzenie postępowania na wybór technologii przyszłej elektrowni jądrowej, a w przyszłości ma pełnić rolę jej operatora.

Pod koniec zeszłego roku pojawiły się natomiast informacje, które potwierdziły się w lutym br., że do projektu jądrowego może dołączyć Orlen.


Podziel się z innymi


Komentarze