Serwis informacyjny

Naukowcy z NCBJ pracują nad stworzeniem stanowiska do badań nad terapią BNCT

Data dodania: środa, 14 lutego 2018, autor: nuclear.pl

Naukowcy z NCBJ pracują nad stworzeniem stanowiska do badań nad terapią bezoperacyjnego leczenia nowotworów opartego na wykorzystaniu reaktora MARIA i zaawansowanych technik radiochemicznych.

Dzięki temu w Polsce będzie możliwe nie tylko szkolenie specjalistów terapii BNCT, lecz także prowadzenie badań radiobiologicznych oraz badań nad optymalizacją wiązki neutronów epitermicznych, nad związkami boru czy szukanie optymalnych form planowania terapii.

Terapia borowo-neutronowa jest rodzajem radioterapii nowotworów, która daje szczególną nadzieję wyleczenia lub poprawienia jakości życia w przypadku nowotworów trudno zlokalizowanych, odpornych na tradycyjne metody terapii, a także rozsianych.

Jest to medoda dwumodalna, tzn. składająca się z dwóch „procedur”. Najpierw do organizmu pacjenta zostaje podany farmaceutyk zawierający nieradioaktywny izotop boru (tzw. nośnik boru), który selektywnie wnika do komórek nowotworowych, nie osadzając się w komórkach zdrowych. Następnie pacjent zostaje poddany naświetlaniu promieniowaniem neutronowym o konkretnej energii (neutrony epitermiczne). Tutaj zaczyna się drugi etap. Neutrony bardzo chętnie zderzają się z jądrami atomów boru (mówimy o wysokim wychwycie nautronów na borze), w wyniku czego jądro boru ulega rozpadowi na: jądro pierwiastka litu oraz cząstkę wysokoenergetycznego promieniowania alfa. Obie cząstki mają bardzo mały zasięg i przemieszczają się odpowiednio o 5 µm i 9 µm, czyli o odległość prównywalną ze średnicą komórki nowotworowej. Otrzymujemy więc bardzo dobrze zlokalizowaną dużą dawkę energii, mogącą zniszczyć komórkę nowotworową, która nie dociera do komórek zdrowych.


Podziel się z innymi


Komentarze