Serwis informacyjny

Kolejne ważne kamienie milowe na budowach elektrowni jądrowych z blokami EPR

Data dodania: czwartek, 11 stycznia 2018, autor: nuclear.pl

W dniu 6 stycznia 2018 roku EDF zakończył fazę tzw. "zimnych" testów reaktora EPR w elektrowni jądrowej Flamanville. Ten etap jest częścią ogólnych testów, które rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2017 roku i które pozwolą zweryfikować i przetestować działanie wszystkich układów bloku EPR.

Budowa elektrowni jądrowej Taishan 1 w Chinach, fot. Areva
Budowa elektrowni jądrowej Taishan 1 w Chinach, fot. Areva

Faza "zimnych" testów funkcjonalnych bloku, która rozpoczęła się w dniu 18 grudnia 2017 r., została ukończona 6 stycznia 2018 r. pomyślnie zakończonym testem szczelności obiegu pierwotnego reaktora pod ciśnieniem przekraczającym 240 barów (większym niż ciśnienie robocze tego obiegu podczas pracy). Podczas testu hydraulicznego sprawdzono pod nadzorem Nuclear Safety Authority ponad 500 spoin montażowych.

EDF przygotowuje obecnie tak zwane "gorące" testy, które rozpoczną się w lipcu 2018 r. Testy te wykażą prawidłowe funkcjonowanie obiektu; będą polegać na testowaniu sprzętu z użyciem mediów w warunkach temperatury i ciśnienia zbliżonych do warunków pracy.

EDF potwierdził zarazem harmonogram zakończenia projektu Flamanville 3 podany we wrześniu 2015 r, który przewiduje wraz z załadowaniem paliwa i uruchomieniem reaktora zakończenie prac pod koniec czwartego kwartału 2018 r. Grupa potwierdza również koszty projektu na kwotę 10,5 miliarda euro.

Jak podał China General Nuclear zakończono testy gorące bloku EPR w EJ Taishan i przed końcem 2017 roku miał rozpocząć komercyjną eksploatację i zaopatrzenie w energię elektryczną.

Jak podano w komunikacie w dniu 29 grudnia 2017 roku, ze względu na to jest to pierwsza jednostka z technologią EPR, wymagane jest jeszcze przeprowadzenie dodatkowych weryfikacji w odniesieniu do projektu i wyposażenia.

EJ Taishan 1, której budowę rozpoczęto w listopadzie 2009 roku była trzecim blokiem EPR. Pierwszy blok EPR Olkiluoto 3 rozpoczęto w sierpniu 2005 roku, drugim był francuski Flamanville 3 który rozpoczęto w grudniu 2007 roku. W EJ Taishan budowany jest również 2 blok EPR którego zakończenie i uruchomienie do komercyjnej eksploatacji zaplanowano na 2019 rok.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze