Serwis informacyjny

Prezes PAA wziął udział w polsko-japońskim seminarium pt. "Odrobione lekcje z Fukushimy"

Data dodania: piątek, 17 listopada 2017, autor: paa.gov.pl

Andrzej Przybycin, p.o. Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wziął udział w seminarium polsko-japońskim pt. "Odrobione lekcje z Fukushimy", które odbyło się 13 listopada 2017 r. w Warszawie.

Array
Array

- Katastrofa naturalna jakim było Wielkie Tsunami z 2011 r., która doprowadziła awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie, jakkolwiek tragiczna, była potężnym impulsem do działania. Był to impuls dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w technologie jądrowe, aby jeszcze większy nacisk położyć na bezpieczeństwo elektrowni jądrowych na całym świecie – powiedział w trakcie swojego wystąpienia Andrzej Przybycin, p.o. Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Podkreślił również, że podjęto działania mające wykluczyć takie wypadki w przyszłości – na poziomie wspólnoty międzynarodowej, czy państw członkowskich Unii Europejskiej – które są uwzględniane także w krajowym prawie.

W dalszej części spotkania Ernest Staroń z Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego PAA przedstawił poszerzoną informację o tym, jak wnioski płynące z awarii jądrowej w Fukushimie zmieniły postrzeganie bezpieczeństwa jądrowego oraz sposób organizacji i funkcjonowania dozoru jądrowego.

W trakcie wydarzenia zorganizowanego przez Ministerstwo Energii oraz japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu rozmawiano także o bezpieczeństwie w japońskich obiektach jądrowych. W spotkaniu udział wzięli m.in. Andrzej Piotrowski Podsekretarz Stanu w ME, Shigeo Matsutomi Ambasador Japonii, czy Takeyuki Inagaki, który był jednym z inżynierów zmagających się z awarią w Fukushimie w chwili, kiedy do niej doszło.


Podziel się z innymi


Komentarze