Serwis informacyjny

Aktualizacja Programu polskiej energetyki jądrowej zostanie przekazana Radzie Ministrów do końca roku

Data dodania: poniedziałek, 6 listopada 2017, autor: me.gov.pl

- Polska widzi olbrzymie możliwości, jakie daje rozwój energetyki jądrowej i zamierza energicznie działać w celu wdrożenia jej do krajowego miksu energetycznego - powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Andrzej Piotrowski podczas konferencji ministerialnej "Energetyka jądrowa w XXI wieku". Wydarzenie odbywało się w dniach 30 października - 1 listopada 2017 r. w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Andrzej Piotrowski, fot. ME
Andrzej Piotrowski, fot. ME

Wiceminister Piotrowski podkreślił korzyści, jakie niesie za sobą wprowadzenie energetyki jądrowej, szczególnie w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii. Zwrócił także uwagę na możliwość zmniejszenia ilości zanieczyszczeń emitowanych przez sektor energetyczny w naszym kraju.

Konferencja, pod auspicjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, poświęcona jest dyskusji nad ścieżkami powrotu świata do wykorzystania energetyki jądrowej. Jej uczestnikami są światowi liderzy i decydenci polityczni. Omawiają rolę energetyki jądrowej w walce ze zmianami klimatycznymi oraz jej znaczenie dla zrównoważonego rozwoju.

Ponad 400 reaktorów jądrowych odpowiada za 11% światowej produkcji energii elektrycznej i nie powoduje emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dzięki rozwojowi energetyki jądrowej możliwe będzie zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię, z poszanowaniem środowiska naturalnego i ochrony klimatu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są przykładem kraju, który konsekwentnie i z sukcesem realizuje swój program wprowadzenia energetyki jądrowej. W tym roku zakończono budowę pierwszego bloku jądrowego w elektrowni Barakah, a kolejne trzy będą sukcesywnie kończone i oddawane do eksploatacji. Energetyka jądrowa pozwala firmom naftowym tego kraju na zmianę obszaru działania i daje impuls do rozwoju nowoczesnych gałęzi gospodarki.


Podziel się z innymi


Komentarze