Serwis informacyjny

Ministerstwo Zdrowia apeluje o niezażywanie jodu na własną rękę

Data dodania: środa, 6 września 2017, autor: kurier.pap.pl

Nie należy przyjmować preparatów z jodem na własną rękę - apeluje resort zdrowia wskazując, że na terenie elektrowni jądrowej w Belgii nie doszło do awarii.

Pomiar promieniowania, fot. Portal nuclear.pl
Pomiar promieniowania, fot. Portal nuclear.pl

Resort zdrowia opublikował na swojej stronie internetowej komunikat Państwowej Agencji Atomistyki, który ta wydała w związku z sytuacją elektrowni jądrowej w Belgii.

"W związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że na terenie elektrowni nie doszło do awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne. Dystrybucja tabletek ze stabilnym jodem na terenie okolic elektrowni jest działaniem wynikającym z polityki bezpieczeństwa i nie wynika z jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej. Dzięki temu mieszkańcy są wyposażeni w środki bezpieczeństwa, gdyby do awarii doszło w przyszłości".

Ministerstwo podkreśla, że w związku z powyższym nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem na własną rękę.

Państwowa Agencja Atomistyki jako dozór jądrowy prowadzi bieżący monitoring sytuacji radiacyjnej kraju 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski. Z danych monitoringowych Komisji Europejskiej (system EURDEP) wynika, że sytuacja radiacyjna w Europie również nie odbiega od normy (brak zagrożenia radiacyjnego)."

Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl


Podziel się z innymi


Komentarze