Serwis informacyjny

PAA: sytuacja w elektrowni Tihange w Belgii

Data dodania: niedziela, 3 września 2017, autor: nuclear.pl

W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi o wystąpieniu awarii w belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że na terenie elektrowni nie doszlo do awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne na terenie Polski.

Elektrownia jądrowa Doel, fot. mat. pras.

Dystrybucja tabletek ze stabilnym jodem na terenie okolic elektrowni jest działaniem wynikającym z polityki bezpieczeństwa i nie wynika z jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej. Dzięki temu mieszkańcy są wyposażeni w środki bezpieczeństwa, gdyby do awarii doszło w przyszłości. Uwzględniając powyższe, nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem na własną rękę.

Państwowa Agencja Atomistyki jako dozór jądrowy prowadzi bieżący monitoring sytuacji radiacyjnej kraju 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski. Z danych monitoringowych Komisji Europejskiej (system EURDEP) wynika, że sytuacja radiacyjna w Europie również nie odbiega od normy (brak zagrożenia radiacyjnego).

Aktualnie w Belgii pracuje siedem bloków jądrowych, tj. cztery bloki w elektrowni Doel oraz trzy w elektrowni Tihange. Energetyka jądrowa stanowi znaczny udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w Belgii. Całkowita zainstalowana moc w elektrowniach jądrowych w Belgii wynosi 9,2 GWe.

W 2016 roku belgijskie elektrownie jądrowe wyprodukowały 41 282,77 GWh energii elektrycznej, co stanowiło 51,72 % całkowitej produkcji energii elektrycznej wynoszącej 79 818,82 GWh.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze