Serwis informacyjny

PAA: sytuacja w elektrowni Tihange w Belgii

Data dodania: niedziela, 3 września 2017, autor: nuclear.pl

W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi o wystąpieniu awarii w belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że na terenie elektrowni nie doszlo do awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne na terenie Polski.

Elektrownia jądrowa Doel, fot. mat. pras.
Elektrownia jądrowa Doel, fot. mat. pras.

Dystrybucja tabletek ze stabilnym jodem na terenie okolic elektrowni jest działaniem wynikającym z polityki bezpieczeństwa i nie wynika z jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej. Dzięki temu mieszkańcy są wyposażeni w środki bezpieczeństwa, gdyby do awarii doszło w przyszłości. Uwzględniając powyższe, nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem na własną rękę.

Państwowa Agencja Atomistyki jako dozór jądrowy prowadzi bieżący monitoring sytuacji radiacyjnej kraju 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski. Z danych monitoringowych Komisji Europejskiej (system EURDEP) wynika, że sytuacja radiacyjna w Europie również nie odbiega od normy (brak zagrożenia radiacyjnego).

Aktualnie w Belgii pracuje siedem bloków jądrowych, tj. cztery bloki w elektrowni Doel oraz trzy w elektrowni Tihange. Energetyka jądrowa stanowi znaczny udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w Belgii. Całkowita zainstalowana moc w elektrowniach jądrowych w Belgii wynosi 9,2 GWe.

W 2016 roku belgijskie elektrownie jądrowe wyprodukowały 41 282,77 GWh energii elektrycznej, co stanowiło 51,72 % całkowitej produkcji energii elektrycznej wynoszącej 79 818,82 GWh.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze