Serwis informacyjny

CIRE: Amerykanie i Chińczycy powalczą o polski projekt jądrowy

Data dodania: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, autor: cire.pl

Amerykanie i Chińczycy to główni pretendenci do budowy elektrowni jądrowych w Polsce - pisze Rzeczpospolita. Według źródeł dziennika rząd ma rozpatrywać sprawę realizacji projektu jądrowego w Polsce w październiku. Temat porusza dziś również Dziennik Gazeta Prawna.

Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl

Według relacji dziennika orędownikami budowy w Polsce są minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceszef resortu Andrzej Piotrowski, a sceptycznie do projektu nastawieni są szefowie ministerstw środowiska oraz rozwoju. Jednak cytowany przez "Rz" wysoki rangą urzędnik z ministerstwa rozwoju twierdzi, że resort nie jest przeciwny energetyce jądrowej, ale oczekuje od ministerstwa energii propozycji takiego mechanizmu finansowania, który nie będzie obciążał budżetu i zwiększał deficytu. Jednocześnie urzędnik ten twierdzi, iż sprawa budowy elektrowni jądrowej może być rozpatrywana przez Komitet Ekonomiczny i Komitet Stały Rady Ministrów już w październiku.

Jak pisze "Rz" głównymi pretendentami to udziału w projekcie jądrowym w Polsce są Amerykanie i Chińczycy. Jak mówi cytowany przez dziennik Filip Elżanowski, partner z kancelarii ECH&W, kwestię budowy elektrowni jądrowej miał poruszyć podczas rozmowy z kierownictwem PIS podczas swojej wizyty w Polsce prezydent Trump. Jak mówi Elżanowski miał on zaproponować budowę elektrowni o łącznej mocy 6 000 MW. Dwie pierwsze elektrownie o mocy po 1 500 MW miałby by być gotowe około roku 2030, a kolejne 3 000 MW pięć lat później.

Chińczycy proponują budowę nawet na 10-12 GW mocy w elektrowniach jądrowych w Polsce oferując offset i najkorzystniejsze warunki współpracy - dowiedziała się "Rz" od osoby zbliżonej do ME. Natomiast z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że w ramach offsetu Chińczycy mieliby zainwestować w naszym kraju równowartość kwoty 220-250 mld złotych. Wkrótce mają się odbyć w tej sprawie trzy spotkania - dwa w Chinach i jedno w Polsce - czytamy w DGP.

W ramach offsetu Chińczycy mieliby wybudować na Mazowszu fabrykę samochodów elektrycznych, w której w ciągu kilku lat mogłoby powstawać milion aut.

Gazeta zwraca uwagę, że według World Nuclear Association Chiny są obecnie jedną z najszybciej rozwijających się potęg atomowych. Eksperci zwracają też uwagę, że w Europie nie pracują chińskie reaktory, a stosowane w Polsce rozwiązania muszą mieć uznawane w Unii certyfikaty.

Jednocześnie "Rzeczpospolita" zaznacza, że główną przeszkodą w realizacji projektów jądrowych w Polsce jest zapewnienie im finansowania. Tutaj według dziennika pomocni mogą być Japończycy, którzy mogliby wesprzeć Amerykanów. Jak ustalił dziennik w resorcie energii rozważany jest scenariusz, w który jedna z azjatyckich instytucji finansowych odkupiła od PFR udziały w polskim podmiocie lub jednym z tworzonych przez PFR funduszy. Jak zwraca uwagę "Rz" PFR jest udziałowcem Pekao i Aliora. Według informacji źródeł dziennika podobny scenariusz może być zrealizowany z udziałem chińskich podmiotów.


Podziel się z innymi


Komentarze