Serwis informacyjny

„Maria Skłodowska-Curie” wchodzi na polskie ekrany

Data dodania: poniedziałek, 27 lutego 2017, autor: nuclear.pl

W dniu 3 marca na ekrany polskich kin wchodzi biograficzny film „Maria Skłodowska-Curie”. Jest to międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki, historia niezwykłej kobiety, która opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową. Film zabiera widzów w niepowtarzalną podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta intryg, romansów, sztuki i odkryć, które zmieniały świat.

W roli tytułowej wystąpiła Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Dłuskiej (siostry noblistki), Piotr Głowacki jako Albert Einstein i Daniel Olbrychski grający Emile Amagata (zagorzałego przeciwnika Marii). Film w reżyserii Marie Noëlle to portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Światowa premiera filmu
odbyła się 9 września 2016 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Reżyserka znana jest z takich filmów jak „Ludwik Szalony”, „Żona anarchisty”, „Trudna miłość” czy „Obsession”. Scenariusz napisali Marie Noëlle i Andrea Stoll. Autorem zdjęć jest Michał Englert („Body/ciało”, „Pani z przedszkola”, „Nieulotne”). Z pośród innych twórców filmu warto wymienić: scenografia - Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy – Cristobal Pidre, Florence Scholtes (Belgia), charakteryzacja – Waldemar Pokromski, Mira Wojtczak (Polska), muzyka – Bruno Coulais (Francja).

Producentami filmu są: Marie Noëlle, Mikołaj Pokromski i Ralf Ziemmerman. Dzieło powstało w koprodukcji P’Artisan Filmproduktion (Niemcy), Pokromski Studio (Polska), Sepia Prodiction (Francja), Climax Films (Belgia). Projekt dofinansowali: przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, regionalny fundusz filmowy z Krakowa: KBF – Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Łodzi: EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi. Obok wymienionych wcześniej aktorów grają również: Jan Frycz, Artur Dziurman, André Wilms, Charles Berling, Sabin Tambrea, Arieh Worthalter i Samuel Finzi. Zdjęcia były realizowane od maja do lipca 2015 w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz w Łodzi, Krakowie i Łebie. Dystrybutorem światowym filmu jest Films Boutique (m.in. „Wałęsa” Andrzeja Wajdy).

Na polskie ekrany „Marię Skłodowską-Curie” wprowadzi firma Kino Świat, która planuje w roku obchodów 150. rocznicy urodzin uczonej zainicjować kampanię społeczną o charakterze informacyjnym pt. „Poczuj chemię do Skłodowskiej”.

Wydarzenie to ma za zadanie odkrycie na nowo postaci Marii Skłodowskiej-Curie. Za sprawą kampanii społecznej chcą pokazać, że możemy być dumni z Polaków i ich osiągnięć. W każdym kraju rodzą się wybitne osobowości, zarówno społecznicy, jak naukowcy czy artyści, niezłomni ludzie czynu. Czasami potrzeba małej iskry inspiracji, aby ten talent wydobyć z każdego z nas. Kampania społeczna, która przedstawi kogoś takiego, jak Maria Skłodowska-Curie, może wzniecić w nas tę iskrę i dać początek pozytywnym zmianom w naszej rzeczywistości. Głównym narzędziem kampanii będzie film „Poczuj chemię do Skłodowskiej” z udziałem ambasadorki akcji – Karoliny Gruszki. U jej boku pojawił się wybitny charakteryzator Waldemar Pokromski, który w filmie fabularnym stworzył jej charakteryzację. Film na zlecenie Kino Świat i Narodowego Centrum Kultury zrealizowali: Julia Ruszkiewicz (reżyseria), Paweł Flis (zdjęcia), Małgorzata Borychowska (scenariusz i produkcja), Agnieszka Baranowska (kostiumy), Grzegorz Kucharski (nagranie dźwięku), Paweł Czyż (oświetlenie), Paweł Truchan (montaż), Jerzy Pieniążek (montaż dźwięku), Monika Jakutowicz (kolor korekcja), Izabela Miklaszewska i Jan Przybył.

Film #PoczujChemięDoSkłodowskiej dostępny jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=ehcZDhEFZgw.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze