Serwis informacyjny

Pierwsza wiązka elektronów w pionierskim centrum naukowym SESAME

Data dodania: środa, 18 stycznia 2017, autor: nuclear.pl

Pierwsza wiązka elektronów w pionierskim centrum naukowym SESAME pojawiła się w dniu 11 stycznia 2017 roku o godz. 18:12 lokalnego czasu (UTC+3). To ważny krok w kierunku prowadzenia badań naukowych w pierwszym tego typu laboratorium na Bliskim Wschodzie.

Akcelerator SESAME, fot. CERN
Akcelerator SESAME, fot. CERN

SESAME (http://www.sesame.org.jo/sesame/)powołano do życia pod auspicjami UNESCO, a w roku 2004 stało się w pełni niezależną organizacją międzynarodową, skupiającą Bahrajn, Cypr, Egipt, Iran, Izrael, Jordan, Pakistan, Autonomię Palestyńską i Turcję. Celem organizacji jest stworzenie światowej klasy centrum naukowego dla regionu umożliwiając międzynarodową współpracę naukową.

SESAME to angielski akronim na „Promieniowanie Synchrotronowe dla Badań Naukowych i Zastosowań na Bliskim Wschodzie” jest akceleratorem wykorzystującym promieniowanie synchrotronowe krążących elektronów do wielorakich badań własności materii. Eksperymenty na SESAME będą prowadzić badania od medycyny i biologii, poprzez inżynierię materiałową, fizykę i chemię, ochronę zdrowia ekologię aż po rolnictwo i archeologię

- To wielki dzień dla SESAME - powiedział Przewodniczący Rady SESAME, profesor Sir Chris Levellyn-Smith. - To hołd dla umiejętności i oddania naukowców i rządzących w regionie, którzy niestrudzenie pracowali na rzecz urzeczywistnienie współpracy naukowej na Bliskim Wschodzie i sąsiadujących regionach - wyjaśnił prof.

Z podobną misją stworzono ponad 60 lat temu, w powaśnionej, powojennej Europie laboratorium CERN, które w krótkim czasie urosło do rangi światowego lidera i platformy współpracy dla naukowców z całego świata.

Podobne urządzenie istnieje również w Polsce i rozpocznie regularne działanie w tym roku. SOLARIS, czyli Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego (http://www.synchrotron.uj.edu.pl) znajduje się na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.


Podziel się z innymi


Komentarze