Serwis informacyjny

Atomenergomasz zbudował i wysłał korpus reaktora dla drugiego bloku energetycznego Białoruskiej EJ

Data dodania: czwartek, 3 listopada 2016, autor: nuclear.pl

AEM Technologies, filia Atomenergomasz należącego do rosyjskiego koncernu Rosatom, zakończył prace związane z produkcją zbiornika ciśnieniowego reaktora dla drugiego bloku energetycznego Białoruskiej elektrowni jądrowej. W dniu 31 października w rosyjskim Wołgodonsku korpus reaktora został załadowany w celu przewozu na plac budowy na Białorusi.

Array
Array

W ramach budowy zbiornika ciśnieniowego reaktora rosyjscy specjaliści przeprowadzili wszystkie niezbędne testy wytrzymałości, w tym próbę ciśnieniową szczelności korpusu. Ostatnim etapem przed odprawą korpusu był próbny montaż osprzętu wewnętrznego. W jego wyniku potwierdzone zostały wszystkie parametry geometryczne i wysoka jakość zbiornika reaktora. Nadzór techniczny został zrealizowany z udziałem Gidropress, która opracowała projekt bloków energetycznych dla elektrowni na Białorusi.

Cykl produkcyjny reaktora WWER-1200 wynosi 36 miesięcy. Kluczowe w tej drodze są kwestie bezpieczeństwa dalszej eksploatacji. AEM Technologies jest jedynym w Rosji producentem układu wytwarzania pary dla elektrowni jądrowych, a na świecie tylko kilka państw posiada unikatową kompetencję produkowania elementów reaktorów. Moc produkcyjna Atomenergomaszu pozwala na wyprodukowanie 4 kompletów układu wytwarzania pary dla elektrowni jądrowych rocznie, w tym reaktora, wytwornic pary itp.


Zbiornik ciśnieniowy reaktora WWER-1200 ma ponad 330 ton wagi, 13 metrów wysokości i 4,5 metrów średnicy. Zostanie przetransportowany drogą wodną z Wołgodonsku do Nowoworoneżu, stąd zostanie przewieziony koleją do Ostrowca na Białorusi.

Białoruska elektrownia jądrowa jest budowana zgodnie z rosyjskim projektem generacji 3+ wykorzystującym dwa bloki energetycznych z reaktorami WWER-1200 o mocy ok. 1200 MWe każdy. Projekt jest realizowany 18 km od położonego w Grodzieńskim obwodzie miasta Ostrowiec.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze