Serwis informacyjny

CIRE: CEZ przygotowuje się do inwestycji w Dukowanach

Data dodania: piątek, 22 lipca 2016, autor: cire.pl

Koncern energetyczny CEZ złożył w czeskim ministerstwie środowiska dokumenty odnośnie oceny oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji budowy nowych bloków energetycznych w elektrowni jądrowej Dukowany.

Elektrownia jądrowa Dukovany, Czechy
Elektrownia jądrowa Dukovany, Czechy

Jak uzasadnia CEZ zgodnie ze zaktualizowaną polityka energetyczną rządu koncern jest przygotowany do rozpoczęcia procesu kompleksowej oceny oddziaływania na środowisko dla planowanej inwestycji budowy nowych bloków w elektrowni jądrowej Dukowany. W związku z tym, firma złożyła do ministerstwa środowiska wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia procesu oceny oddziaływania na środowisko.

CEZ podkreśla, że sektor energetyczny w Europie przechodzi okres znaczących zmian i niepewności i w tej sytuacji koncern chce być przygotowany na wszystkie warianty.

Przypominamy, że zatwierdzony w ubiegłym roku przez czeski rząd krajowy plan działania na rzecz długoterminowej przyszłości energii jądrowej, zakłada budowę przynajmniej jednego nowego bloku jądrowego w Dukowanach i Temelinie. Jednocześnie według założeń czeskiego rządu w dłuższej perspektywie w obu elektrowniach mogą powstać łącznie cztery nowe bloki.

Priorytetowa ma być inwestycja w Dukowanach gdzie pierwszy z czterech pracujących tam reaktorów ma być wyłączony w 2035 roku.

Zgodnie z założeniami czeskiego rządu, CEZ ma utworzyć spółkę zależną, która zajmie się przygotowaniem budowy oraz zbada możliwości finansowania inwestycji w nowe bloki jądrowe. Ostateczna zgoda na budowę pierwszego z nowych reaktorów może zapaść jednak dopiero w 2025 roku.

Wcześniej, w 2014 roku, CEZ anulował przetarg na budowę dwóch bloków jądrowych w elektrowni jądrowej Temelin. Władze koncernu uzasadniały tę decyzję względami ekonomicznymi. Rozbudowa Temelina miała być największym projektem inwestycyjnym w historii Czech, jego wartość szacowano na 8-12 mld euro. Oferty w przetargu złożyły firmy: Areva, Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze