Serwis informacyjny

CIRE: Mimo wyłączeń liczba bloków jądrowych w eksploatacji rośnie

Data dodania: piątek, 24 czerwca 2016, autor: cire.pl

Mimo wyłączenia z eksploatacji siedmiu bloków jądrowych liczba pracujący tego typu jednostek w ubiegłym roku wzrosła o trzy do 439 - podaje w raporcie na temat stanu i perspektyw energetyki jądrowej World Nuclear Association. Autorzy opracowania przewidują, że udział energetyki jądrowej strukturze źródeł wytwarzania zdecydowanie wrośnie.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

Jak wynika z raportu, na początku 2015 roku na świecie procowało 436 bloków jądrowych, a na koniec roku było ich 439. Wzrost liczby pracujących bloków jądrowych miała miejsce mimo wycofania z eksploatacji siedmiu jednostek. W ubiegłym roku oddano do użytku 10 nowych bloków jądrowych o łącznej mocy prawie 9, 9 GW

Autorzy opracowania zwracają jednocześnie uwagę, że obecnie w trakcie budowy jest 10 bloków jądrowych, a w trakcie realizacji 66 nowych projektów, z czego najwięcej w Azji - 39. W Europie według danych z raportu powstaje 6 nowych bloków jądrowych. W ubiegłym roku źródła jądrowe wyprodukowały 2 441 TWh energii elektrycznej i według szacunków autorów raportu udział energetyki jądrowej w strukturze źródeł wytwarzania energii elektrycznej był na poziomie 10 proc. Jak podkreślają, do 2050 roku udział ten wzrośnie do 25 proc.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze