Serwis informacyjny

CIRE: Stanowisko pełnomocnika ds. energetyki jądrowej do likwidacji

Data dodania: poniedziałek, 15 lutego 2016, autor: cire.pl

Rząd zamierza zlikwidować nieobsadzone od prawie dwóch lat stanowisko pełnomocnika ds. energetyki jądrowej - donosi "Rzeczpospolita".

Budowa bloku 3 EJ Angra, fot. Eletrobras Eletronuclear

Dziennik dotarł do przygotowanego już rozporządzenia odnośnie likwidacji stanowiska pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, została podjęta decyzja, iż dalsze funkcjonowanie pełnomocnika rządu do spraw polskiej energetyki jądrowej nie znajduje uzasadnienia. W projekcie rozporządzenia proponuje się, aby weszło ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Według autorów projektu za przyjęciem takiego rozwiązania przemawia potrzeba pilnego uporządkowania systemu prawnego w tym zakresie. Stanowisko to jest nieobsadzone od 11 kwietnia 2014 roku, kiedy to zrezygnowała z niego Hanna Trojanowska, która pełniła tę funkcję od momentu jego utworzenia, czyli od maja 2009 r. Po rezygnacji Trojanowskiej ówczesny resort gospodarki informował, że realizację zadań w zakresie rozwoju energetyki jądrowej odpowiedzialny jest minister gospodarki, który będzie kontynuował dalsze zadania w tym obszarze. Sama Trojanowska tłumaczyła odejście ze stanowiska wypełnieniem powierzonych jej zadań zwracając uwagę, że Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), którego przygotowywaniem się zajmowała został przyjęty przez rząd w styczniu 2014 r.

W ocenie "Rz" choć decyzję rządu można odczytywać jako porządkującą sytuację, bo nieobsadzone stanowisko w praktyce nie funkcjonuje, to można również interpretować ją szerzej. Według dziennika jest to sygnał, że budową elektrowni jądrowej obecny rząd nie zamierza się śpieszyć.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze