Serwis informacyjny

PGE EJ1 rezygnuje z lokalizacji CHOCZEWO

Data dodania: poniedziałek, 15 lutego 2016, autor: rynekinfrastruktury.pl

PGE EJ1, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, odrzuciła jedną z trzech wstępnie zakładanych lokalizacji obiektu. Inwestor zdecydował o wycofaniu się z pomysłu budowy elektrowni w Choczewie.

Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl

Polska Grupa Energetyczna brała pod uwagę trzy lokalizacje na Pomorzu: gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa. Na początku tego roku spółka przekazała ponad 1 mln zł na rozwój trzech pomorskich lokalizacji. Jednocześnie przeprowadzała badania środowiskowe, które miałyby wskazać jak zbudować elektrownię bez szkody dla środowiska.

Jak się jednak okazało, PGE EJ1 zrezygnowała z budowy elektrowni w lokalizacji CHOCZEWO na terenie gminy Choczewo. Inwestor przyznaje, że budowa siłowni jądrowej na obszarze Wydmy Lubiatowskiej może znacząco wpłynąć na ochronę przylegającego do tego terenu obszaru Natura 2000 Białogóra. W obrębie tej gminy rozpatrywana jest jeszcze lokalizacja "Lubiatowo-Kopalino".

Z rezygnacji budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji CHOCZEWO zadowolone są organizacje ekologiczne, takie jak Greenpeace czy Stowarzyszenie Ekologiczno-Turystyczne "Wydma Lubiatowska". W wydanym oświadczeniu deklarują dalszą walkę o zaniechanie inwestycji siłowni jądrowej i ochronę Pomorza.

Budowa elektrowni jądrowej nie nastąpi szybko. Lokalizację obiektu poznamy najprawdopodobniej w przyszłym roku, wtedy rozpocznie się również opracowywanie raportu środowiskowego i lokalizacyjnego. Sama decyzja o ustaleniu lokalizacji, decyzja zasadnicza oraz środowiskowa zostanie uzyskana najprawdopodobniej w 2019 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze