Serwis informacyjny

Polsko-węgierska współpraca w energetyce jądrowej?

Data dodania: sobota, 16 stycznia 2016, autor: me.gov.pl

Możliwości rozwoju polsko-węgierskiej współpracy w obszarze energetyki w tym energetyki jądrowej to główne tematy spotkania wiceministrów w Ministerstwie Energii Andrzeja J. Piotrowskiego i Michała Kurtyki z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Narodowego Węgier, Andrasem Aradszkim. Rozmowy, w których udział wziął również ambasador Węgier w Polsce dr. Ivan Gyurcsik, odbyły się 13 stycznia 2016 r. w Warszawie.

Spotkanie było okazją do wymiany poglądów na temat możliwości rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i na Węgrzech oraz kierunków rozwoju sektora energetycznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Mimo różnic w podejściu technologicznym, doświadczenia Węgier są dla Polski istotnym punktem odniesienia w kształtowaniu polityki energetycznej w tym obszarze – powiedział wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski. Dodał, że dla zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski konieczne jest rozwijanie współpracy bilateralnej w regionie. – Wspólne inicjatywy energetyczne nie tylko Polski i Węgier, ale również Grupy Wyszehradzkiej, czy innych krajów naszego regionu to szansa na trwałe zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego – zaznaczył.

W trakcie rozmowy dyskutowano również na temat budowy węgierskiej elektrowni jądrowej oraz postępowania, które Komisja Europejska prowadzi ws. finansowania projektu pod względem zgodności z zasadami pomocy publicznej UE. Strona polska wyraziła zrozumienie dla stanowiska strony węgierskiej. Mimo że troska UE o zachowanie standardów dotyczących udzielania pomocy publicznej jest zrozumiała, podzielamy opinię rządu węgierskiego, że co do zasady, podstawowym kryterium oceny inwestycji powinna być jej rentowność. Jeśli inwestycja jest atrakcyjna dla dowolnego rynkowego inwestora to angażowanie środków przez państwo nie jest pomocą publiczną.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze