Serwis informacyjny

Do układu okresowego włączono cztery nowe pierwiastki

Data dodania: wtorek, 5 stycznia 2016, autor: nuclear.pl

Cztery pierwiastki chemiczne zostały oficjalnie dodane do układu okresowego - potwierdziła Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej.

Koniec roku przyniósł ich formalne uznanie przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej (ang. International Union of Pure and Applied Chemistry). IUPAC to organizacja zajmująca się standaryzacją symboliki, nazewnictwa i wzorców wielkości fizycznych stosowanych przez chemików na całym świecie.

Odkrycie pierwiastków o liczbach atomowych 113, 115, 117 i 118 oznacza, że każdy ze 118 pierwiastków w siedmiu rzędach układu okresowego, zaproponowanego po raz pierwszy w 1869 roku przez Dymitra Mendelejewa, został znaleziony na Ziemi lub wyprodukowany w laboratorium.

Nowe pierwiastki zostały stworzone za pomocą akceleratora cząstek, który wystrzeliwał jądra atomowe w inne, ciężkie jądra. W ten sposób zapełniono 4 puste miejsca na tablicy okresowej pierwiastków.

Weryfikacji dokonała 30 grudnia 2015 r. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej. Dowodów potwierdzających odkrycie pierwiastków 115, 117 i 118 (tymczasowe robocze nazwy i symbole: ununpentium, Uup; ununseptium, Uus; and ununoctium, Uuo) dostarczył zespół rosyjskich i amerykańskich badaczy. Pierwiastek 113 o roboczej nazwie ununtrium (symbol Uut) odkryli japońscy badacze z instytutu Riken. To pierwszy azjatycki pierwiastek.

Ostatnio układ powiększył się w roku 2011, kiedy dodano pierwiastki 114 i 116.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze